تازه های سایت

پربازدیدها

9. تير 1394 - 5:04
تاکیدات مقام معظم رهبری در حفاظت و صیانت از اراضی ملی در دیدار با جمعی از کارکنان منابع طبیعی در اواخر سال گذشته و تبیین ابعاد جدید دست درازی ها از این طریق حجت را بر همه کسانی که متولی این امر خطیر هستند تمام کرده است.

به گزارش سفیر دنا مسئله رسیدگی به پرونده های تخلفات زمین خواری که مجری اصلی آن اداره منابع طبیعی و آبخیزداری است مسئله ای است که با توجه به ابعاد مهم آن هماهنگی مجموعه مدیریتی شهرستان و در راس آن شورای تامین را میطلبد تا که از ادامه روند کنونی جلوگیری شود.

 

اهمیت حفاظت از اراضی ملی در شهرستان دنا و به خصوص شهر سی سخت که به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب و قبل از تاثیراث مثبت،آن افزایش قیمت زمین را به همراه داشته به اندازه ای است که متوان با چشم رانتی مقرون به صرفه به آن نگاه کرد.

 

مسئله ای که به نظر میرسد با برخی مسامحه کاری های در حال تبدیل شدن به یک بحران اساسی در سی سخت و یک مطالبه اساسی آحاد جامعه و از طرفی موجب طمع ورزی و تسریع در ادامه تخریبها باشد.

 

به نظر میرسد تاکیدات خادمی استاندار کهگیلویه و بویر احمد در مقابله با زمین خوران و جلوگیری از جولان سود جویان توسط دستگاههای متولی و نظارتی در سراسر استان و بخصوص در دو شهرستان بویر احمد و دنا از طرف دولت و دستور اژه ای  معاول اول و سخنگوی دستگاه قضا در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید دستگاه قضا در استان حجت را بر دولت و دستگاه قضا به خوبی تمام کرده است.

 

شرایط حاکم بر اراضی ملی و تخریبهای گسترده صورت گرفته و در سراسر شهرستان دنا و شهر سی سخت لزوم ورود مستقیم دستگاه قضا و به نتیجه رساندن سریع این موضوع را می طلبد چرا که ادامه روند کنونی و با افزایش عمر نهالهای غرس شده در برخی اراضی ملی تبعات بازپس گیری این اراضی به مراتب بیشتر از واگذاری آن خواهد بود.

 

واقعیتی که سید علی ملک حسینی رئیس شعبه 101 دادگستری دنا هفته پیش و قبل از خطبه های نماز جمعه سی سخت از آن پرده برداشت که به گفته وی تنها در یک پرونده شخصی اقدام به قطع 200 اصله درخت بلوط کرده بود.

 

برخورد دیرهنگام و مسامحه کاری در برخورد با زمین خوران منطقه تل سیاه و دهنو که در نهایت منجر به قطع درختانی با عمر بیش از ده سال شد موید لزوم تسریع در رسیدگی به پرونده هایی از این دست است تا که در نهایت به تجمعات غیر قانونی باغداران منجر نشود مسئله ای که در اجرای حکم پنج پرونده این منطقه اتفاق افتاد و این افراد با بستن درختانی با عمر ده سال بر روی وانت های خود نسبت به اجرای احکام صادره بعد از چندین سال اعتراض کردند.

 

در این بین اراده تاج امیری فرماندار دنا در اجرای پنج فقره از پرونده های زمین خورانی که چندین سال از عمر آنان میگذشت نشان از اراده ای محکم برای مقابله با زمین خوران بود که به گفته وی قرار بود اجرای 25 حکم قضایی دیگر در ادمه اجرا شود که اکنون بعد از گذشت چندین ماه خبری از اجرای سایر پرونده های تخلف نسیت ،برخوردهای مقطعی و سلیقه ای که از طرفی موجب بی عدالتی و بی اعتمادی در و از طرفی موجب جسارت بیشتر زمین خوارانشده است.

 

تهیه بانک جامع اطلاعاتی اراضی و حدود زمینهای ملی راهکاری بود که استاندار کهگیلویه و بویر احمد سه روز پیش در کارگروه مبارزه با زمین خواری برای ریشه کن کردن کامل این پدیده از آن یاد کرد،راهکاری که اجرای آن نیازمند زمان ،اعتبار و توان بالای منابع طبیعی و آبخیزداری دارد.

 

جلوگیری از ورود پرونده های از این دست به مسایل سیاسی و گره زدن آن با انتخابات ها و اجرای بموقع قانون موضوعی است که در رسیدن به اهداف مورد نظر ارکان مختلف نظام باید مد نظر قرار گیرد.

 

تصاویر زیر بخشی کوچکی از نهال های غرس شده توسط سودجویان است که در بین بلوط های حاشیه سی سخت و در یکی از بهترین موقعیتها صورت گرفته که در گزارشات پیشین به اطلاع همه مسئولان امر رسید ولی گویا به هر دلیل اراده قوی پشت مبارزه با این مسئله وجود نداشته است و روز به روز بر شدت تخریبها افزوده می شود.

 

تصاویر تکمیلی: 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس