تازه های سایت

23. دى 1395 - 13:30
ماسوله جنوب یا همان روستای کریک از توابع شهرستان دنا که به عنوان روستای هدف گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد معرفی شده، امروز در نبود بودجه و اعتبار کافی برای بازسازی،کم کم رو به تخریب رفته که نمی تواند خبر خوشایندی برای تاریخ دوستان و طبیعت گردان استان چهار فصل باشد.

به گزارش سفیر دنا به نقل ازبویرخبر،صنعت گردشگری به عنوان متنوع ترین و بزرگترین صنایع درجهان، مهمترین منبع درآمد و ایجاد فرصت های شغلی برای بسیاری از کشورهای دنیا است این صنعت که به عنوان موتور توسعه از آن نام برده می شود، به علت اهمیتی که از نظر اقتصادی، اجتماعی دارد روز به روز بیشتر موردتوجه قرار گرفته و دولت ها به آن اهمیت می دهند.

توسعه گردشگری راه بی پایان توسعه

امروزه توسعه گردشگری یکی از پایه های اصلی و استوار اقتصاد جهان و از جمله صنایع مهم با رشد سریع در توسعه اقتصادی جهان است که با ایجاد بالاترین میزان ارزش افزوده به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند سایر فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی را تحت تأثیر قراردهد.

 صنعت گردشگری با ویژگی ‌های خاص خود، صنعتی پویا با آینده‌ای روشن تلقی می‌ شود و سرمایه‌ گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه‌ های جهانگردی روبه افزایش است.

روستای کریک

 امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده است، زیرا این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی است پاکیزه و عاری از آلودگی و در عین حال ایجاد کننده مشاغل جدید.

گردشگری برای کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی نظیر ایران می ‌تواند به مهم‌ترین منبع کسب درآمد ارزی تبدیل شود، مشروط بر اینکه برنامه‌ریزی صحیح و همه‌ جانبه توأم با آینده‌نگری برای آن تنظیم و اجرا شود.

سرمایه‌ گذاری جهانی در صنعت گردشگری حاکی از آن است که گردشگری صنعتی از زمره صنایع توزیع‌ کننده درآمد است و هنگامی که جهانگرد وارد کشور می ‌شود، در مقابل خدماتی که به وی ارائه می‌شود، باید هزینه پرداخت کند و این پرداخت ارزی خواهد بود.

یکی از دلایلی که می تواند کشور را به عنوان قطبی بزرگ گردشگری در جهان تبدیل کند طبیعت زیبا با خصوصیات اقلیمی و آب و هوایی ویژه، مردمی با فرهنگ و تمدن کهن، آداب و رسوم و سنن باستانی و اسلامی و اماکن بسیار قدیمی با سبک معماری بی ‌نظیر، که در کمتر کشوری می ‌توان پیدا کرد است.

 یاسوج شهری پایدار در گردشگری ولی فقیر در زیرساختهای گردشگری

توسعه صنعت گردشگری به عنوان توسعه ای پایدار می تواند،باعث شکوفایی بستر های ناشناخته از آداب و رسوم و یا حتی زندگی عشیره ای استان در برهه ای شود و می توان از آن به عنوان توسعه درون زا هم نگریست به همین منظور اهمیت گردشگری و مدیریت کارآمد در این نهاد می تواند محرومیت کهنه و تاریخی ورشد کم توسعه یافتگی استان ا تا حدودی ترمیم کند.

 دنا همچنان میزبان گردشگری 

در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج، مرکز کهگیلویه وبویراحمد دهکده ای زیبا و توریستی به اسم کریک قرار دارد که شبیه ماسوله در گیلان است.

بافت این دهکده توریستی که از قدمت بسیار بالایی برخوردار بوده به صورت پلکانی ساخته شده به این صورت که حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگری است.

 روستای کهنسال کریک آخرین دقایق عمر را سپری می کند

 یکی از جاذبه های زیبایی روستای کهنسال و تاریخی کریک، بافت قدیمی،خانه های کاه گلی ،طبیعت بکر و قبرستان تاریخی این روستا بوده که در دل طبیعت بنا شده است.

 روستای کریک یکی از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان دنا به شمار می‌رود و یکجانشینی در این منطقه، به دوران قبل از مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران مربوط است.

 بازسازی روستای توریستی کریک آبستن تغییرات مدیریتی

منظره خانه‌های چوبی و گهگاه نیم سوخته در بافت قدیمی و جریان آب در جوی‌هایی که در کوچه‌های پیچ در پیچ روستا روانند، جلوه‌ای زیبا و تماشایی به روستا بخشیده است.

روستای خوش آب و هوای کریک که در میان دره باصفای کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی و زیبای سی‌سخت واقع شده است، یکی از مسیرهای صعود به قله دنا نیزمحسوب می‌شود که همه سالانه میزبان طبیعت دوستان و توریستان است.

 حواشی رودخانه پرآب روستا با انبوهی از درختان بلند مثمر و غیر مثمر، از جمله مکان‌های جالب توجه گردشگران برای اقامت موقت به خصوص در نیمه اول سال می‌باشد. چشمه‌های متعدد حاشیه رودخانه و استخر پرورش ماهی از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا هستند.

 طرح بازسازی روستای هدف کهگیلویه وبویراحمد در هوا

وجود این همه مزیت ها منحصربه فرد باعث شد که در سال 87 این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری استان کهگیلویه وبویراحمد معرفی و به عنوان روستایی پایلوت در امر گردشگری عملیات بازسازی و مرمت خانه های قدیمی این روستا از سرگرفته شود.

 بعد از یکسال از عملیات های نقشه برداری و زیرساختی این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری استان ، طرح های اولیه برای بازسازی و مرمت این روستا از سرگرفته شد و در قسمت مرکزی این روستا که به ده بزرگ معروف بوده، قسمتی از این روستا مورد مرمت قرار گرفت.

 بعد از چندین ماه کار کارشناسی و تحلیل و بازیابی مکانهای مورد نظر برای مرمت و بازسازی روستای هدف گردشگری استان ،طرح دیگری به عنوان خریداری مکانهای متروکه ،تخریب نکردن خانه های سنتی و ایجاد خانه های سنتی جدید در منطقه باستانی و بافت قدیمی این ورستا بر سر زبانها افتاد.

 بازسازی و مرمت روستای کریک در کما

به رغم این همه عملیات های کارشناسی برای زیبا سازی و مرمت این روستا و ساختن ابیانه ای جدید در جنوب کشور، اما همچنان عملیات مرمت و بازسازی این روستا در هاله ای از ابهام فرو رفته و به جزء تخریب و آوار شدن بیشتر بافت قدیمی و تخریب کامل بخشی از خانه قدیمی این روستا چیز دیگری به عینه دیده نمی شود.

 موضوعی که باعث شده که روستای هدف گردشگری یاسوج که روزی لقب ماسوله جنوب و بهشتی در دیار آریو برزن را برای خود یدک می کشید به یکباره با مدیریت ضعیف رو به نابودی بسپارد و به جزء خرابه ای بیش و رشد فزاینده شهرسازی مدرن، دیگر چیزی از آن بجای نماند.

 روستای کریک، سند زنده تاریخ کهن سرزمین چهار فصل

میراز محمد عبدی زاده که یکی از قدیمی ترین افراد ساکن در این روستا است در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه روستای کریک هم از نظر معماری و هم از نظرسنتی جزء روستاهای برتر استان و حتی جنوب کشور به حساب می آید،گفت: مرمت او بازسازی این روستا به عنوان سند زنده تاریخی و فرهنگ اصیل این استان بسیار مهم و الزامی است.

وی که در زمانهای نچندان دور به عنوان رئیس شورای این روستا مشغول خدمت به مردم این روستا بوده به طبیعت بکر و دست این روستا در طی سالیان متمادی اشاره کرد و گفت:طبیعت بکر و دست نخورده ، خانه های گاه گلی و  قدیمی این روستا که قدمت برخی از آنها حتی به صد تا دویست سال هم می رسد بر زیبایی های این روستا افزود است.

 قدمتی دوهزار ساله که هنوز پابرجاست

این سالکن روستای کریک قدمت این روستا را بیش از دو هزار سال در دامنه های زاگرس جنوبی و در پهنای دنا برآورد کرد کرد و گفت: به دلیل قرار گرفتن این روستا در این پهنه کوهستانی و داشتن آب و هوایی متنوع و بودن آب جاری در این منطقه  از قدیم از ایایم این روستا آبستن بسیاری از حوادث خوب و بد بوده که بر قدمت و فرهنگ این روستا افزوده است.

 عبدی زاده در ادامه این روستا سند هویتی تاریخ کهن این سرزمین دانست وبا انتقاد از مسئولان ذیربط برای بازسازی این روستا گفت: در زمان مدیریت سابق میراث فرهنگی (ایزدی) کارهای خوبی برای بازسازی و مرمت این روستا انجام گرفت و حتی تفرجگاه و استراحتگاهی منتاسب برای زائران امامزده شاه عسکر(ع) این روستا بنا شد ،اما متأسفانه در چند سال اخیر با توجه به نبود ساختار کافی و پیگیری نکردن مسئولان ذیربط،بازسازی دیگر مکانهای این روستای توریستی و تاریخی به کلی متوقف شده که این توقف طولانی باعث تخریب بسیاری از جاذبه های آن شده است.

 وی با بیان اینکه بیشتر روستا نشینان برای بازسازی خانه های قدیمی ،این خانه ها در خدمت این اداره گذاشته و آنها را رها کرده اند، گفت:خانه های قدیمی این روستا به دلیل داشتن بافتی تاریخی نیاز به مراقبت دارند و اگر از آنها به خوبی مراقبت نشود در اینده نچندان دور به کلی تخریب خواهند شد.

 درختانی که در سایه بی توجهی قطع می شوند

این ساکن روستای کریک قطع بی رویه برخی درختان کهنسال و زیبای این روستا از جمله بید های آبی در سایه کم توجهی مسئولان را موجب ضربات سنگینی به زیبایی این روستا دانست وافزود:اگر این درختان با این سرعت فزاینده قطع شوند شاید دیگر در آینده زیبایی از این روستا را نبینیم.

 عبدی زاده با احداث یک کمپین دیگر در این ورستا و دیوار کشی حاشیه رودخانه وسط روستا نیز اشاره  داشت و گفت: در حال حاضر کمپین دوم ، حرم سرا، و دیوار حاشیه رودخانه احداث شده و حتی برخی از معابر نیز سنگ فرش شده اند اما هنوز کفاف مطالبه گری مردم این ورستا نیست.

وی با تأکید بر این موضوع که توسعه این روستا در امر گردشگری مستلزم نگاه ویژه مسئولان ذیربط است، گفت: در حال حاضر وعده های از طرف مسئولان برای اح داث خانه قدمی داده شده ،اما باید از طرف دیگر نیز هم به وضعیت مالی این مردم در باز پس دهی این وام نیز توجه داشت.

این کهنسال دنا نشین در ادامه به زیایی های وافر این روستا اشاره داشت و گفت: متأسفانه برخی برای ایجاد کمپین یا تفریگاه گردشگری طبیعت این روستا را از ین برده اند که شاید نتوان در آینده این زخم های عمیق را مردمت کرد.

عبدی زاده نسبت به باسازی و مرمت این روستا از چند سال پیش اشاره کرد و گفت: روستای کریک به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت توپوگرافی مناسب  و زیست محیطی به عنوان مقصد زیبایی های طبیعت می تواند نقش بسزایی در رشد و توسعه گردشگری شهرستان دنا و حتی استان داشته باشد.

 وی با بیان اینکه این روستا در یک شاهراه ارتباطی بین شهر زیبای سی سخت و جاده اصلی یاسوج به اصفهان قرار گرفته که می تواند منبع درآمد خوبی برای همه گروههای اقتصادی باشد، گفت: بازسازی این روستا و دست نخوردن ریتم باستانی روستای کریک می تواند این روستا را در زمزه روستاهای تاریخی با صبغه بسیار بالا قرار دهد.

عبدی زاده با بیان اینکه مرمت و بازسازی این روستا در زمان اندکی، رشد خوبی داشت اما به یکباره متوقف شد، گفت: برخی از روستا نشینان در این منطقه تاریخی با ساخت خانه های مدرن بافت تاریخی این رورستا را از بین برده اند.

 وی با بیان اینکه خانه های این روستا بیشتر کاه گلی و چوبی هستند ودر صورت مراقبت نکردن به کلی از بین خواهند رفت، ابراز داشت: متأسفانه در حال حاضر نیمی از خانه های سنتی و قدیمی بافت قدیمی این روستا نخریب شده که بازسازی دوباره آن هزینه های سرم سام آوری را برای صنعت تورییم این منطقه در پی خواهد داشت.

روستای کریک قابلیت قطب گردشگری استان را دارد

استاندار کهگیلویه وبویراحمد در اولین بازدید خود از این روستا با بیان اینکه، روستای کریک ظرفیت یک قطب مهم گردشگری را دراستان و منطقه سردسیری استان دارد، افزود: بودن آب و هوای متنوع، داشتن مناظر زیبا و جاری بودن آب روان و فصلی زیبایی دو چندانی به این روستا بخشیده که توسعه و مرمت این روستایتاریخی می تواند منبع خوبی در توسعه گردشگری باشد.

 سید موسی خادمی با بیان اینکه تمام زیرساختها برای توسعه گردشکری این روستا باید مهیا شود، ابراز کرد: روستای کریک در حال حاضر به عنوان روستای هدف گردشگری استان برگزیده شده که توسعه آن می توان به توسعه گردشگری استان کم بسزایی کند.

وی همچنین در بازدید استاندار امسک روسیه از زیبایی های ناشناخته این روستا گفت: این ورستا می تواند به عنوان یک روستا در امر توسعه و زیبایی های دنا به کشور و حتی جهان شناخته شود که نیازمند دقیق نظر بالای برای احداث کمپین ها و بازسازی این روستا است.

لازم به ذکر است استاندار اسمک روسیه در بازدید از روستای کریک این روستا را یک منطقه رویایی با داشتن همه منابع بکر خواند که در او و همه همراهانش را به وجه آورده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، منابع قطره چکانی جوابگو بیشتر زیرساختها نیست

محمود باقری مدیر کل میراث فرهنگی و گردشکری استان نیز در مورد این روستا و جاذبه های توریستی و تاریخی آن گفت: روستای کریک یکی از روستاهای تاریخی و زیبای استان از نظر معماری است که طرح روستای هدف گردشکری و مرمت آن از سال 87آغاز شده است.

 وی با بیان اینکه برای توسعه ومرمت این روستا باید اعتبارات لازم از مرکز تأمین شود، گفت: یکی از دلایل مهم برای شروع به فعالیت نکردن مرمت و بازسازی دوباره این روستا نبود اعتبارات کافی است.

 مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با بیان اینکه توسعه این روستا می تواند به رشد توریسم و فرهنگ گردشکری استان کمک بسزایی بکند، خاطر نشان کرد:یکی از محور های مهم توسعه استان ،تمرکز کردن بر روی توسعه گردشگری استان در مناطق سردسیری بوده که مرمت و بازسازی این روستا می تواند پیشقرآول خوبی برای این هدف باشد.

اما بعد از چهار سال و اندی از  عمر دولت تدبیر و امید هنوز هیچ تدبیر راهگشایی برای مرمت و بازسازی این روستا دیده نشده و زیبایی های این روستا همچنان در خطر نابودی است.

روستای کریک از توابع بخش مرکزی شهرستان دنا، با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 25 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی، در 15 کیلومتری جنوب غربی سی ‌سخت و 25 کیلومتری یاسوج قرار گرفته است. این روستا از اطراف به ارتفاعات بلند دنا محدود می‌ شود.

روستای کریک یکی از قدیمی‌ ترین روستاهای شهرستان دنا به شمار می ‌رود. یکجانشینی در این منطقه، به دوران قبل از مهاجرت آریایی ‌ها به فلات ایران مربوط است که عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از 15 کیلومتری کریک، سبب رونق تجارت و رفت و آمد بیشتر در این ناحیه شده است.

در این روستا چهار امامزاده وجود دارد. بارگاه امامزاده عسگر (علیه السلام) و امامزاده اسحاق (علیه السلام) در داخل روستا و بقعة امامزاده‌گان علی (علیه السلام) و شاه نعمت ‌الله(علیه السلام) در نزدیکی روستا قرار دارند. مردم کریک نسب خود را به امامزاده عسگر و امامزاده اسحاق می‌ رسانند.

قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین خاندان ساکن در روستا، خاندان سادات است و مردم  این روستا به زبان لری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

در سال 1385 جمعیت روستای کریک با احتساب منظومه‌ های روستایی پیرامون آن تعداد سه هزار و 882 نفر گزارش شده است.

بیشتر درآمد مردم این روستا از فعالیت‌ های زراعی، دامداری و باغداری تأمین می‌شود. گروهی از مردم روستا در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

محصولات عمده زراعی روستای کریک شامل برنج، گندم، جو و عدس است که در اراضی آبی و دیم روستا کشت می ‌شوند. انگور، هلو، گیلاس و زردآلو مهم‌ ترین محصولات سردرختی این روستا محسوب می ‌شوند. انواع لبنیات مانند شیر، ماست، کشک و روغن حیوانی در روستای کریک تولید می ‌شود.

زیبای های منحصر به فرد این روستا بیشتر حول خانه سازیهای قدیمی در این روستا بوده به گونه ای که اکثر خانه‌ های این روستا عموماً یک طبقه و با دیوارهای ضخیم ساخته شده ‌اند ودر بافت قدیمی روستا واحدهای مسکونی دو طبقه و کوچک نیز وجود دارد.

منظره خانه‌ های چوبی و گه گاه نیم سوخته در بافت قدیمی و جریان آب در جوی‌ هایی که در کوچه‌ های پیچ در پیچ روستا روانند، جلوه ‌ای زیبا و تماشایی به روستا بخشیده است.
روستای خوش آب و هوای کریک که در میان دره باصفای کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی و زیبای سی ‌سخت واقع شده است، یکی از مسیرهای صعود به قله دنا محسوب می ‌شود.

چشم ‌انداز ارتفاعات سرسبز پیرامون روستا با جنگل‌ های گسترده بلوط، سبب مراجعه گردشگران بسیاری در ایام مختلف سال به روستا می ‌شود.

استقرار مجموعه روستاهای کریک در میان دره و چشم‌ انداز تماشایی آن از ارتفاعات پیرامونی، بسیار زیبا و قابل توجه است.

انتهای پیام/

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی