تازه های سایت

پربازدیدها

23. خرداد 1396 - 10:36
افت آبهای زیر زمینی و افزایش روز افزون باغات در منطقه دنا و روستاهای اقماری باعث شده که کشاورزان این روستاها با مشکلات عدیده ای از جمله نبود آب آبیاری و خشکی باغات خود روبه شوند.

به گزارش سفیردنا به نقل ازبویرخبر،شهرستان دنا  با برخورداری از ظرفیت های بالقوه منابع غنی آبی، باغی وگردشگری امروز به عنوان یکی ازشهرستانهای مهم کهگیلویه و بویراحمد در امر سه گانه گردشگری، کشاورزی و صنعتی از آن یاد می شود.

وجود روستاهای اقماری وگردشگری در حاشیه شهرستان دنا باعث شده که این شهرستان به عنوان یکی از  شهرستان های پیشرو در امر کشاورزی و باغداری معروف شود.

 روستاهایی همانند کریک، بیاره، امیرآباد، کوخدان با داشتن باغ های انبوه، باعث شده که رشد صنعت کشاورزی از جمله باغداری در استان رونق خاصی داشته باشد.

 وجود بیش از 8 هزار هکتار باغ های بایر در روستاهای دنا و روستای کریک ،باعث شده که این روستا ها صنعت سنتی خود که همان شالیکاری بوده را رها کرده و به باغداری که صنعتی به صرفه تر است روی بیاورد؛ باغهایی شامل انگور، سیب، هلو، آلو و گردو به عنوان یکی از مخازن مهم صنعت تولید میوه در استان محسوب می شود.

 تشنگی کام دنا را تلخ کرد

اما مشکلی که در این چند ساله گریبانگیر این صنعت مهم در دامن کوههای سر به فلک کشیده دنا شده، مشکل کمبود آب و نبود مدیریت مناسب برای بهره برداری اصولی از این آبهای سرازیرشده و  گواری دنا است موضوعی که باعث شده در طولانی مدت و کمبود بارش در این مناطق ،کم آبی بر کرده آن سنگینی کند.

کم‌آبی مهم‌ترین بحران پیش‌روی این روزهای باغدارن کریکی در حوزه کشاورزی است، که هر چه به سمت جلو می‌رویم خبرهایی از افزایش خشکسالی و از بین رفتن حتی برخی از باغات کشاورزی این روستا به گوش می‌رسد.

مرگ غم انگیز باغهای دنا

باغهایی که بایدهر چند روز یک بار آبیاری شوند، اما نبود آب کافی و آبیاری نکردن مکانیزه یا همان قطره ای مشکلی مزید بر علت شده که باغداران با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

 امروزخشکی و کم‌آبی حتی در برخی از شالیزارهای این روستاها به مهم‌ترین دغدغه این روزهای کشاورزان کریکی نیز تبدیل شده که خطر نابودی تلاش چند ساله خود را در باغات و زمین های کشاورزی خود را حس می‌کنند

.

 زنگ خطر خشک‌سالی در استان کهگیلویه وبویراحمد و بویژه مناطق کوهستانی به دلیل کمبود بارش نزولات الهی در چند ساله اخیر و خشک شدن منابع زیرزمینی از نخستین روزهای آغاز سال جدید در استان با کاهش چشمگیر 30 درصدی بارش باران به صدا درآمد و بسیاری از زمین‌های شالیزاری در آغاز فصل کشاورزی استان به دلیل نبود آب به زیر کشت نرفت.

 این بحران خشکسالی که در چند صد سال اخیر بی سابقه بوده، باعث شد که زنگ خطر خشکسالی بر مناطق کوهستانی و همیشه پر آب استان چهارفصل به صدا درآید و مسئولان به دنبال منابع ذخیره آب در این مناظق باشند.

یکی از باغداران روستای کریک در گفت وگو با خبرنگار ما در مورد مشکلات عدیده باغداران این روستا گفت: روستای کریک یکی از مهمترین روستاهای استان در صنعت کشاورزی بوده که بیشتر محصولات آن در گذشته کاشت برنج بود، اما به دلیل عوض شدن زندگی سنتی مردم و رو آوردن آنها به زندگی مدرن کشاورزی بیشتر اهالی روستا صنعت باغداری شده است.

نیازمند یاری مسئولان برای برطرف کردن این وضعیتیم

میرزا محمد عبدی زاده با بیان اینکه امروز باغدارن این روستا با مشکلاتی عدیده ای از جمله کم آبی دست و پنجه نرم می کنند، ابراز کرد:چندسالی است که طرح آبیاری قطره ای باغات این روستا بر زمین مانده و همین موضوع باعث که مشکلات زیادی برای آبیاری باغات باغداران این روستا به وجود آید.

وی با بیان اینکه بیشتر روستاهای اقماری اطراف این روستا از روش آبیاری قطره ای برخوردار شده است، افزود: لزوم توجه به آبیاری قطره ای باعث همیشه زنده نگه داشتن درخت می شود و باعث خواهد شد که درختان بیشتر از گذشته محصول داشته باشند.

یکی دیگر از باغداران این روستا که دل پری نسبت به کم آبی و نبود مدیریت صحیح از سوی مسئولان امر در این زمینه داشت، گفت: مشکل کم آبی همیشه وجود داشته  اما در این چند سال اخیر مشکل کم آبی فشار زیادی را بر روی گرده کشاورزان این روستا وارد کرده است.

هاشم پور یکی از مشکلات کم آبی برای باغات این روستا را گرفتن آب از بالا دست و روانه نکردن حقابه آب برای این روستا دانست و گفت: در بالا دست این روستا که منبع آب باغات فراهم می شود، برخی با احداث کانالهای تازه تأسیس حقابه آب این روستا را بر می دارند.

وی با بیان اینکه امروز کم آبی یکی از مشکلات عدیده این روستا است، گفت: این روستا در یک منطقه مهم کشاورزی قرار داشته که بیشتر زمین های آن بایر کشاورزی و باغداری است و اگر آب به آنان نرسد به کلی خشک خواهد شد.

 این باغدار روستای کریک با انتقاد از مسئولان امر گفت:طرح آبیاری قطره ای این روستا بر زمین مانده و حتی برخی از مسئولان شهر ستانی در موقعی می خواستند آب این روستا را هم قطع کنند

 وی با بیان این اینکه رودخانه ای پر آب از وسط این روستا می گذرد ، اما الان خشک شده است، گفت: بودن چندین نیروگاه برق آبی  و برداشت بی رویه آب از بالا دست در برخی از مواقع هم خود مزینی بر این کمبود آب کشاورزی این روستا است.

 مسئول شورای مرکزی روستای کریک در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مشکل کم آبی دو سالی است که گریبانگیر این روستا شده است و باعث شده که باغداران از محصولات خود ناراضی باشند، گفت: یکی از دلایل اصلی در کم آبی این روستا ،کم بارشی است و در این زمینه نباید از نبود مدیریت غیر اصولی هم گذشت.

 حجت الاسلام سید صلاح الدین بعقوبی با بیان اینکه کم آبی امروز فشار زیادی بر گرده  کشاورزان این روستان آورده است،گفت: منبع تأمین آب این روستا از دامن کوههای دنا سرچشمه می گیرد و بعد از گذر از چندین روستا،به این روستا سرایز می شود.

 وی رشد فزاینده باغات در دامنه های کوههای دنا از کوه سیا گرفته تا کوخدان و امیرآباد را یکی از دلایل کم آبی زمین های بایر این روستا در امر کشاورزی دانست و گفت: این موضوع باعث شده امسال بیشتر زمین های کشاورزی این روستا به دلیل کم آبی زیر کشت نرود و برخی از باغات این روستا به دلیل کم آبی ثمر انچنانی نداَشته باشد.

این عضو شورای مرکزی روستای کریک با بیان اینکه در گذشته مسئولان شهرستان دنا می خواستند حتی اب شرب این روستا که جزء وقف امامزاده این روستا بوده را قطع کنند،ابراز داشت: بیش از99درصداز صنعت تولیدی و اشتغال این روستا کشاورزی است و اگر به اندازه کافی آب به آن نرسد باید گفت که بیشتر منابع درآمد این مردم از بین  خواهد رفت.

قطره ای شدن شش هزار هکتار باغات دنا در آینده نزدیک

 رئیس سازمان کشاورزی استان کهگیلویه وبویراحمد با بیان طرح آبیاری قطره ای روستاهای دنا به زودی اجرا خواهد شد،گفت:بیش از شش هزار هکتارباغ در مناطق روستایی شهرستان دنا وجود دارد که آبیاری قطره ای آنان می تواند از هدر رفت آب به صورت سنتی جلوگیری کند.

 جعفرگوهرگانی با بیان اینکه آبیاری قطره ای یکی از بهترین آبیاری ها باغات برای مواجهه با خشکسالی است، گفت: این طرح در حال حاضر در بیشتر روستاهای دنا درحال انجام است و بادریافت بودجه برای این طرح،می توان بر مشکلاتی از قبیل خشکالی فائق آمد.

تنش آبی تهدیدی برای باغات دنا

 وی با بیان اینکه در چند سال اخیر تنش آبی و خشکالی زمین های  بایر استان را تهدید می کند، گفت: نبود مخازن آبی از جمله سد های آبی باعث شده که ما نتوایم از منابع آبی درون استانی به خوبی بهره ببریم و همین امر باعث شده در پاره ای از اوقات که با تنش آبی در گریبان هستیم با مشکل مواجه شویم.

 گوهرگانی یکی از دلایل کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و روان استان در امر آشامیدنی و کشاورزی را کاهش ریزش‌های جوی دانست و بیان کرد: میزان دبی بسیاری از چشمه‌های استان به مقدار زیادی کاهش پیدا کرده و برخی از آنها  نیز خشک شده است.

 وی به طرح آبرسانی قطره های روستا های اقماری کریک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سیستم قطره ای روستاهای معصوم آباد، حسن آبادو اسلام آباد کریک را به سرانجام رسانده ایم وچند منطقه دیگر این روستا و باغات اطراف را نیز در دست اقدام داریم.

خطر در کمین کشاورزان دنا نشین

رئیس جهاد کشاورزی استان با تأکید بر این موضوع که کاهش آبهای زیر زمینی و تنش آبی در شهرستان دنا و روستای اقماری این شهرستان به مرز خطر رسیده است، بیان کرد:در چند سال اخیر به دلیل بارش کم برف در استان و همچنین افت آبهای زیر زمینی برخی از مناطق استان دچار مشکل شده اند.

گوهرگانی مدیریت در مصرف آبهای روان را یکی از راهکارهای  حل این مشکل دانست و افزود: آبیاری به وسیله تانکر جواب گوی این مشکل نیست و باید در این زمینه به صورت های اصولی تری در پی حل مشکل باشیم.

لازم به ذکر در چند سال اخیر به دلیل کمبود بارش های جوی در استان و همچنین مناطق سردسیبری و کم شدن دبی آب آبهای زیرزمینی بسیاری از باغات دنا از جمله کریک در معرض خشکسالی و نابوی قرار گرفته اند.

 

منبع:بویر خبر

انتهای پیام/ر

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی