تازه های سایت

پربازدیدها

20. آذر 1396 - 12:05
قلع قمع درختان بلوط کهنسال و تجاوز های زیست محیطی در کهگیلویه وبویراحمد به حدی رو به افزایش است که به گفته کارشناسان قبح این موضوع دیگر شکسته شده و دست مسئولان و متولیان امر برای برخورد و قطع دست متجاوزان کوتاه است.

به گزارش سفیر دنا؛حکایت تلخ قلع و قمع درختان، سوختن برای گرم شدن، قاچاق برای منفعت زغال فروشان ،تغییرکاربری های افسارگسیخته زمین های منابع طبیعی، زمین خواری و تجاوز به حریم منابع طبیعی با نیت های شوم و البته با چاشنی زیاده خواهی عده ای سودجو امروز همه خبرهایی است که از وضعیت بغرنج دنا به گوش میرسد .

امروز کسی نیست که از زیبایی های بلوط و حتی محصول آن به گویش لُری (بَلی) نداند ونشنیده باشد.

آری بلوط که در رشته های کوههای زاگرس پروش یافته و با نیاکان ما زیسته و شاید عمر برخی از آنها به صدها سال برسد و خاطرات زیادی را در سینه سترگ خود داشته باشد.

درختانی که در گردتا گرد روزگار طعم همه بلاهای طبیعی و حتی انسانی را دیده اند تا برسد که امروز نمادی برای استان کهگیلویه وبویراحمد باشد،اما چه سود که امروز از دست تبر هیزم شکن، آتش سوزیهای سریالی، سوسک های بلوط خوار و البته قاچاقچیان زغالیو روستائیان سرما زده در امان نیستند.

بلوطی که روزی همزاد عشایر زاگرس بود ودر فقروگرسنگی قوت لایمتوت آنان ودر گرمای تابستان سوزان، سایه ساری ودر زمان گرسنگی ثمر میوه آن (گلگ )نانی بود برای قوت آنان، امروز دیگردر امان نیست و هرکجا که قدم می گذاری تنه ای تنومند را می بینی که بعد از سالها بر زمین  افتاده و شاخه هایش هیزم و زغال می شوند.

همانگونه که می دانیم عشایر از دیرباز زندگی خود را مدیون قامت استوار درختان بلوط  دانسته اند و برای بقای آن همانند بقای نسل خود از جان و دل کوشیدند، هر چند گهگاهی از روی ناچاری شاخه ای از یک درخت تنومند را جدا کرده و برای ضروریات زندگی مصرف می کردند اما هیچگاه اجازه نمی دادند این تعادل و همزیستی از حد عرف خارج شود.

اما امروز همه چیز فرق کرده، عشایر به دلایل مختلف زندگی شیرین کوچ نشینی را رها کرده و شهر نشین شده اند و این سایه ساران ایل در تنهایی در محاصره سودجویانی قرار گرفته اند که فقط برای منفعت بردن از ذغال آنان و دود شدن دست به قلع و فم آنان در سرزمین دنا می زنند.

البته بهره برداری های بی رویه، چرای دام، آتش سوزی ها و زغال گیری ساکنان محلی از دیگر عوامل و تهدیدهای جدی است که بلای جان منابع زیست محیطی و جنگل های انبوه این استان شده است.
قلع قمع درختان بلوط کهنسال و تجاوز های زیست محیطی در کهگیلویه وبویراحمد به حدی رو به افزایش است که به گفته کارشناسان قبح این موضوع دیگر شکسته شده و دست مسئولان و متولیان امر برای برخورد و قطع دست متجاوزان کوتاه است.
فجایع زیست محیطی در جنگل های دنا ،روستاهای اقماری، بر زمین زده شدن بلوط ها برای آتش و سوخت و حتی ذغال امروز یکی پس از دیگری دیده می شود و حتی دیده می شود برخی سنگ شکن ها کوهی به بهانه های واهی نیز این تنومندان را بر زمین می زنند.


امروز دنا دیگر طاقت این همه تعرض به درختان بلوط را ندارند،پهنای دنا وبویراحمد روزی نیست که خبر از آتش سوزیهای درختان بلوط را نشوند، از سروک در بویراحمد گرفته تا دارشاهی و سادات محمودی در دنا، هر روز خبرهای مبنی بر قطع درختان تنومند دنا را می شویم.

در جدیدترین مشاهدات درروستاهای مرکزی شاهدات قطع مخفیانه درختان بلوطی هستیم که در پهنای دنا و زیر گوش مسئولان ذیربط فقط برای زغال شدن قطع می شوند.

درختانی که سالهای سال بوده که استوارمانده اندوامروز تبرهای سودجویان امپراطوری بلوط را در سرزمین افسانه ای دنا به مخاطره انداخته است.

سالانه مقدار زیادی از این سرمایه ملی و نبض جنگل‌های زاگرس جنوبی به علت قطع بی‌رویه برای تهیه زغال و گرم کردن محفل خانه های روستایی به شماره می افتد و سلامت محیط زیست را به خطر می اندازد.

زمستان در راه است و مردم مناطق سخت‌گذر و محروم استان‌های زاگرس نشین در پهنای دنا مانند در حال آماده‌ کردن خانه‌هایشان برای فصل سرما هستند وبخشی از مراحل این آمادگی تأمین سوخت مورد نیاز برای گذران این فصل را قطع درختان و هیزم درختان تنومند بلوط می دانند.

علاوه بر کوره های زغال در مناطق دور دست کوهستانی، وجود انباشت هیزم در برخی روستاهای جنگل نشین، دل دوستداران طبیعت را به شدت آزار می دهد.

اقدام به قطع بی محابای جنگل ها از سوی روستائیان در حالی است که هزینه قطع هر اصله درخت بلوط طبق قانون پنج میلیون ریال برآورد شده گرچه این میزان نسبت به ارزش افزوده بلوط ملبغ بسیار اندکی است اما همین میزان جریمه انگار اعمال نمی شود.

عزت الله بهشتی فر در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری به قطع درختان بلوط در پهنای زاگرس اشاره کرد وافزود: عوامل طبیعی و انسانی متعددی سال ها حیات جنگل های بلوط را به خطر انداخته اند اما خشکسالی و تغییر اقلیم در خشکیدگی و زوال این درختان استراتژیک آثار مخرب تری به عهده داشته است.


وی با اشاره به اهمیت درختان بلوط در منطقه زاگرس تاکید کرد: بسیاری از این درختان ۲۰۰ سال به بالا قدمت دارند و زمان زیادی برای اینکه یک درخت به این رشد برسد نیاز است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به قطع درختان بلوط در بیشتر روستاهای دنا اشاره کرد و بیان داشت: یکی از دلایل قطع درختان بلوط از طرفی قاچاق زغالی و از طرفی دیگر نبود سوخت برای گرم کردن در مناطق روستایی است.

بهشتی فر با بیان اینکه هم اکنون با کمبود محیط بان در بیشتر مناطق استان روبه رو هستیم، تصریح کرد: یکی از بهترین روشها برای منع مردم از قطع این درختان فرهنگسازی در بین جامعه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر درختان حوزه زاگرس به دست سود جویان برای قاچاق زغالی و یا برخی مراسمات قلع و قم می شوند، بیان کرد: این موضوع در حالی است که میزان تخریب و نابودی جنگل ها در سطح شهرستانهای استان توسط سودجویان و ناشی از آتش سوزی ها به هیچ وجه قابل مقایسه با تخریب این جنگل ها توسط روستاییانی که از سرناچاری اقدام به حمل هیزم برای گرمای خانه خود در زمستان های سرد می کنند، نیست.

لازم به ذکر است ،استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از 870 هزار هکتار جنگل و بیش از 550 هزار هکتار مرتع است و 87 درصد این استان را جنگل و مرتع تشکیل می دهد. حوزه زاگرس حدود 40 درصد جنگلهای کشور را دارد و 20 درصد جنگلهای زاگرس در این استان واقع شده است.

انتهای پیام/ر

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس