تازه های سایت

پربازدیدها

18. دى 1396 - 10:11
زمین فوتبال خاکی که روزی تنها یار و همیار فوتبال بازان و ورزشکاران دنا نشین بود امروز دیگر وجود ندارد، جوانانی که در روستاهای این شهرستان برای ماندگار شدن و یا قهرمان بودن حاضرند در زمین هایی پا به توپ شوند که حتی برای سلامتی آنان خطر آفرین است.

به گزارش سفیر دنا؛منتقدان فوتبال و کسانی که سال‌ها فریاد برآورده و هشدار‌های لازم برای مرگ این رشته زیبا در شهرستان داده‌اند ممکن است فردا مقصر اصلی قلمداد شوند و حمله به آنها از اتاق‌های فکر برخی‌ها صادر شود.

فوتبال  امروز در سرزمین زاگرس نشین دنا اسیر گردبادی شده است که بازگشت به حال اولیه برای آن بعید به نظر می‌رسد.

فروکش کردن تب فوتبال دربین دنانشینان

 چگونه می توان امروز بر روی واقعیت دردآوری چون مرگ فوتبال در بین جوانان دنا نشینان چشم بست، و آنگاه مدعی شد که بر زوایای منطقه کاملا احاطه داریم و بهترین و بالاترین هستیم؟

جوانان فوتبال دوست دنا نشین با عشقی که به فوتبال دارند هر روز توپ به دست با دنیایی از امید راهی زمین هایی می شوند که حتی زمین استاندارد برای این بازی نیستند.

وقتی می شود با تکمیل و تجهیز کردن یک استادیوم یک دنیا شادی را به جوانان و بچه های  این دیار هدیه داد حیف نیست با عدم تخصیص بودجه سالها این جوانان به دنبال یک زمین فوتبال باشند.

عشق فوتبال و زمین خاکی

زمین فوتبال خاکی که روزی تنها یار و همیار فوتبال بازان و ورزشکاران دنا نشین بود امروز دیگر وجود ندارد، جوانانی که در روستاهای این شهرستان برای ماندگار شدن و یا قهرمان بودن حاضرند در زمین هایی پا به توپ شوند که حتی برای سلامتی آنان خطر آفرین است.

فوتبال تنها یک تورنمنت و سرگرمی نیست؛ این مسئله ثابت شده را می توان در جریان زندگی کودکان محروم و دردمند استان چهار فصل دید،چرا که فوتبال برگرفته از زندگی و شرایط انسان هاست که در سخت ترین اوضاع هم می تواند با تزریق شادی به جمعی کوچک، لحظات تلخ شان را برای ساعاتی به دست فراموشی بسپارد.

آرزوی محقق نشده جوانان دنا نشین

 عشق به فوتبال در کودکان دنا نشین به حدی فراگیر شده که آنها در سخت ترین شرایط معیشتی، در حالی که از حق داشتن برخی زیر ساختها هم محروند، اما همچنان این بازی را بهترین بازی خود در گذر زندگی می دادند.

شاید هنوز نوجوانان و جوانان این دیار یاد و خاطره تیمی به نام غول کش را را سراغ دارند؛ تیم فوتبالی که از شهرداری یاسوج پا گرفت و با حضور در رده های بالای مسابقات کشوری در دسته اول توانست نامی برای خود دست پا کند.

تیم فوتبالی که اکثر بازیکنانش از دل همین استان محروم پا گرفته بودند و روزی توانستند نام خود را بر سرزبانها بیندازنند.

روزگار غول کش در انتظار جوانان دنا نشین

اما چه سود که تیم غول کش شیشه عمرش تمام شد و برای همیشه سودای قهرمانی را فراموش کرد و به دست فراموشی سپرده شد و نوجوانان و جوانی که در سرزمین دنا با نام غول کش رویاهای آینده خود را می دیدند، امروز دیگر توان بازی فوتبال را هم ندارند، برخی از نبود امکانات می نالند و برخی نیز دیگر نای بازی کردن در زمین های خاکی را ندارند.

امروز اگر سرزمین دنا مهد پتانسیل های گمنام و فراموش شده ای است باید دانست که توسعه و راهکارهای مناسب برای آنها از هر چیز دیگری حائز اهمیت تر است.

امروز در شهر پاتاوه زمین فوتبالی وجود دارد اما در نبود مدیریت واحد و نبود سرمایه در گردش ، این زمین فوتبال به زمینی در حاشیه تبدیل شده و خشک شدن چمن آن و نبود امکانات اولیه باعث شده که جوانان ورزشگاران این دیار از ورزش دل زده شوند.

نوش دارو بعد از مرگ سهراب

به گفته برخی از جوانان این شهر در پهنای دنا سرافراز، آنان دیگر رغبتی دیگر برای بازی کردن در زمین فوتبال ندارند و خسته و دل مرده از این هستند که چرا ورزش هم برای ان روی خوش نداشته است.

فوتبال که روزی رویاهای کودکانه آنان برای معروف شدنشان بود، امروز به یک ورزش در حاشیه تبدیل شده و باید گفت تب فوتبال در دیار دنا فروکش کرده است.

یکی از جوانان شهر پاتاوه در گفتگو با ما گفت: دیگر رغتبتی به بازی قوتبال نداریم و اگر هم داشته باشیم زمین مناسبی برای ما نیست که بتوانیم در ان تمرین کنیم.

وی هزینه های سرم سام آور این بازی و هم چنین مهیا نبود زیر ساختها را از جمله این درد ها دانست و بیان کرد: به عنوان مثال یک زمین فوتبال استاندارد در شهر وجود داشت که بنا به برخی مشکلات امروز خشک شده و حتی در این بازی هم نمی توان راه رفت.

آری،خشک شدن چمن ورزشگاه شهر پاتاوه،امروز به گفته مسئولان ورزش در بیشتر روستاهای شهرستان دنا، سالن ها و حتی زمین های چمنی برای ورزش کردن جوانان مهیا شده که شاید هنوز آنچنان که باید و شاید مورد رضایت جوانان قرار نگرفته است.

آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم

در این بین چیزی که بیش از هر چیز جلب توجه می‌کند عبور رود خروشان و پرآب بشار از فاصله ده متری این چمن است و این سوال به ذهن می‌خورد که چرا باید این چمن با وجود این حجم آب خشک بماند و جوانان شهر پاتاوه آرزو به دل بمانند.

مدیر ورزش و جوانان شهرستان دنا با تایید این خبر گفت: رئیس هیئت فوتبال بخش پاتاوه باید اداره حفظ و نگهداری از چمن ورزشگاه این بخش را بر عهده می‌گرفت که متاسفانه در این زمینه انگیزه نداشت.

شادمان گودرزی با اشاره به این موضوع که با توجه به اینکه سیستم آبیاری این چمن فوتبال دستی بوده به اداره کل ورزش و جوانان درخواست اجرای سیستم آبیاری مکانیزه کردیم،بیان کرد: یکی از مشکلات عملیاتی نشدن این پروژه نبود بودجه و اعتبار کافی است.

وی با بیان اینکه برای راه اندازی زمین چمن بخش محروم پاتاوه و اجرای سیستم آبیاری این ورزشگاه و زیر کشت رفتن مجدد نیازمند 120 میلیون تومان اعتبار هستی،گفت:یکی از مشکلاتی که امروز برخی از زمین های فوتبال در شهرستان دنا از جمله شهر پاتاوه با آن مواجهه هستند را نبود بودجه شاخص برای نگهداری و تجهیز این زمین ها دانست.

گودرزی با تأکید بر اینکه هزینه نگهداری اماکن ورزشی بسیار بالاست و در این زمینه خواهان حضور بخش خصوصی هستیم، بیان کرد:ورزش و جوانان می تواند به عنوان یک متصدی مبادرت به احداث اماکن ورزشی بکند و در زمینه نگهداری باید بخش خصوصی وارد شود.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات خشک شدن زمین چمن ورزشگاه شهر پاتاوه نبود بودجه در این زمینه بوده است،بیان داشت:رایزنی هایی با  اداره ورزش و جوانان استان بر ترمیم وبهسازی برخی از زمین های چمن روستاها و حتی شهر پاتاوه صورت گرفته و در اینده خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم شنید.

انتهای پیام/

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس