تازه های سایت

پربازدیدها

20. دى 1396 - 10:24
دراین دشت سرسبز زیردرختان بلوط و بنه می‌توان رقص علفزارها را به نظاره نشست و از ابهت وعظمت قله دنا لذت برد؛ قله‌ای که اگرچه ازشهر سی‌ سخت قابل مشاهده نیست اما اینجا به راحتی، ما را با دامنه ها و تپه های پر شیبش آشنا وهمراهی می‌کند.

به گزارش سفیر دنا؛همه ی مردمی که مسافرت دوست هستند کماکان با نام سی سخت این مرکز توریستی سر سبز و زیبا در فلات کوههای زیبای زاگرس جنوبی و دنای استوارآشنایی دارند. این مکان که در دامنه ی کوه دنا زندگی اش را از سر گرفته در کنار رود ها و چشمه هایی چنان به حیات خود ادامه می دهد که حیات بخشی از موجودات و روح انسان هایی است که به آن جا نیز سر می زنند.

در این جا(دنا) می توان شهری بر ارتفاعی مثال زدنی را ببینید؛ همچنین باغستان های مملو از میوه های مختلف گویای برکت کثیر در این شهر است.

سی سخت قدمتی بیش از یک قرن دارد و به همین دلیل حدود ۳۲ سال پیش بود که به جمع شهرهای ایران پیوست، سی سخت امروز برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است و هر ساله شمار زیادی از توریست های ایرانی و غیر ایرانی به آن جا سفر می کنند و امروز یکی از مهم ترین مرکز گردشگری ایران به شمار می آید.

در متون تاریخی کهن آمده است که در یک زمستان سخت، به دلیل بسته بودن راه ۳۰ مرد پهلوان از این منطقه بر می خیزند تا به حل این مشکل بپردازند اما به دلیل سوز و سرما و برف و یخبندان شدید موفق نشده و هر ۳۰ نفر در گردنه بیژن، مرز بین استان کهگیلویه وبویرزاحمد و سمیرم جان خود را از دست می دهند. از این رو این محله سی سخت نام می گیرد.

 مردم این خطه یک اعتقاد جالب دارند. آن ها معتقدند که کی خسرو پادشاه نامدار ایرانی در محل تل خسرو که در مرکز بویر احمد است، برای جانشینی خود لهراسب را انتخاب می کند و بعد به حرکت در امده و به سی سخت آمده و در چشمه بشو اتراق کرده و به شنا می پردازد. آنها معتقدند در همین گردنه ی بیژن که سی مرد جان دادند، کی خسرو و سپاهش بخاطر برف و بوران جان خود را از دست دادند.

البته سی سخت عمری بیش از هزاران سال دارد و شواهد حاکی از آن است که پیش از ظهور اسلام نیز این شهر زنده بوده است.

سفالهایی که از زیر خروارها خاک در منطقه لما و حتی خرابه های روستای توریستی کریک بالا آورده شده شاهدی بر این مدعا است. حتی اخیرا گورهای ۳ هزار ساله ای در این مکان یافت شده که خود حقایقی را بر ملا کرده است.

سی سخت به جزء جاذبه های تا ریخی جاذبه های طبیعی زیادی دارد که می توان  منطقه کوه گل، قله های زیبا دنا، منطقهحفاظت شده دنا، آبشار نول، چشمه میشی، منطقه تفریحی دشتک و حتی آبشار زیبا و رویایی درعه ناری را از این جاذبه های طبیعی و توریستی دانست.

آبشار دره ناری که به عنوان آبشار معروفی در شهر سی سخت از آن نام برده می شود،در منطقه حفاظت شده ی دنا قرار دارد. خاریدونی ها این مکان را به خوبی می شناسند. برای اینکه به این محل برسید باید از محل پاسگاه خاریدون حدود ۳ ساعت پیاده روی کنید تا به محل برسید. بعد از راه پیمایی ۸ کیلومتری در شمال غرب سی سخت به دشتی زیبا می رسید که درختان بلوط و بنه و علف زارها زیبنده ی آن هستند.

چشم انداز قله سترگ و زیبای  دنادر اینجا بسیار زیبا است. ، وقتی هدف آبشار ناری یا آبشار دره ناری باشد باید به محلی به نام بن رود بروید. آبشار های دره ناری و توف شاه در این محل قرار دارد.

دراین دشت سرسبز زیردرختان بلوط و بنه می‌توان رقص علفزارها را به نظاره نشست و از ابهت وعظمت قله دنا لذت برد؛ قله‌ای که اگرچه ازشهر سی‌ سخت قابل مشاهده نیست اما اینجا به راحتی، ما را با دامنه ها و تپه های پر شیبش آشنا و نیزهمراهی می‌کند.

از ۲مسیر می توان به این۲ آبشار رسید، مسیر اول كه بیشتر مورد استفاده اهالی سی سخت بوده مسیر بسیار زیبا و دیدنی دره(تنگ) كلنجه و عبور از دشت كپیری است كه از میان انبوه باغات دره كلنجه و دشت سرسبز و خاطره انگیز كپیری گذشته و صحنه هایی بدیع و رویایی رادر ذهن هر بیننده برجای خواهد گذاشت.

مسیر دوم مسیری است كه بیشتر مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد از گردنه خاریدون می گذرد ( تا نزدیكی پاسگاه محیط بانی خاریدون را که دارای جاده خاكی است می توان با وسیله نقلیه رفت) سپس پیاده وارد مسیر دره بنرود شد.

این دره دره ای است بسیار زیبا با طبیعتی بكر و دست نخورده و چندین دره عمود بر این دره زیبا مثل تنگ حرا – بلیو – سیلاری – ناری وجوددارد كه هر كدام از این دره های فرعی دارای طبیعتی بسیار دیدنی وبکرهستند.

در این دره حیات وحش بصورت پویا وجود دارد و حیواناتی از قبل گراز ، بز كوهی ، یوز و سیاه گوش و خرس وجود دارند كه باعث شدند از طرف مجامع ذیربط جهانی نیز به عنوان زیستكره جهانی اعلام شود.

اغلب گردشگران نیز برای دسترسی به این دره بكر و زیبا مسیر گردنه خاریدون را انتخاب می كنند چون تا نزدیكی پاسگاه محیط بانی آن با وسیله نقلیه قابل دسترسی است و از سر گردنه تا رسیدن به كف دره بنرود نیاز به وقت زیادی نخواهد داشت.

 مسیر دسترسی به آبشار بسیار فریبنده و راهها مشابه به هم و بسیار صعب العبور است.  همراهی راهنما ومجهزات کوهنوردی و توشه کافی بین راه الزامی است  وگرنه دشواریهای سنگینی را متحمل خواهید شد.

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس