تازه های سایت

پربازدیدها

24. بهمن 1396 - 11:45
دشتک دشتی در فاصله ده کیلمتری شهر سی سخت که هر روز تکه از آن همچون گوشتی قربانی در دست این فرد و یا آن فرد ذی نفوذ غصب می شود و هنوز صدایی نیست که در برابر این همه بدعت ها و منفعت طلبی ها بایستد و این آقایان ذی نفوذ را که مبادرت به غصب منابع طبیعی و ملی می زنند را محکوم کند.

به گزارش سفیر دنا؛زمین خواری، بدعتی غلط و نازیبا  از سوی برخی منفعت طلبان و حتی برخی ذی نفوذان است که دامن گیر برخی از نقاط زیبای سرزمین چهار فصل از پایتخت طبیعت ایران تا مناطق سربه فلک کشیده دنا شده است.

امروز زمین خواری و به طبع آن غصب مراتع ملی و کوهستانی یکی از بزرگترین جرم هایی است که برای این موضوع در نظر گرفته شده ، اما هنوز دست قانون نتتوانسته است این افرادی که چه در نهان و چه در پنهان دست به این اقدامات می زنند را به پای میز محاکمه بکشاند.

زجرهای دنا در دامن زاگرس

امروز دنا از زجرهای زمین های خواری در مناطق زیبایش همچون دشتک که روزی ورود عشایر و امروز تنها نشیمن گاه مردم شهر برف و آفتاب از خستگی های شهری برای نشستن بوده به ستوه آمده است..

دشتک دشتی در فاصله ده کیلمتری شهر سی سخت که هر روز تکه از آن همچون گوشتی قربانی در دست این فرد و یا آن فرد ذی نفوذ غصب می شود و هنوز صدایی نیست که در برابر این همه بدعت ها و منفعت طلبی ها بایستد و این آقایان ذی نفوذ را که مبادرت به غصب منابع طبیعی و ملی می زنند را محکوم کند.

پایه های دنا در حال سست شدن

امروز دنا همچنان غمخوار است، دنا که روزی سنبل زیبایی و نعمت افزونی دیار بزرگ چهار فصل تا هندیجان و خوزستان بود هر روز بر چهره غم زده اش افزوده می شود ودشت های زیباییش از زنگوا تا دشتک هر روز بواسطه یک زمین خواری نابود و پایه هایش به واسطه خجرهای ماشین های زمین خوار سنگ شکن های کوهی سست تر می شود.

بر اساس شواهده رسیده در چند روز اخیر حتی با تذکر صریح استاندار برای مواظبت مردم شهرستان دنا از دشت های زیبای زاگرس، دیده شده که در منطقه زیبای دشتک برخی که ذی نفوذ هستند و.حتی دستی بر اتش دارند مبادرت به قطع درختان بلوط چند هزار ساله دنا و غصب زمین ها و مراتع ملی دشتک کرده اند.

حضور ذی نفوذان در غصب مراتع ملی دشتک

مناطقی که امروز بیشتر از گذشته نیاز به مواظب دارند، اما متأسفانه دیده شده که این آقایان چه در نهان و چه در پنهان این زمین ها را یکی پس از دیگری غصب کرده و درختان زیبا و چند هزار ساله بلوط را بر زمین زده و دشت زیبای دشتک را به یغما برده است.

طبق قانون مصوب شده در گزارش کمیسیون اصل 90 آمده است " زمين‌خواري، جرم پيچيده‌اي است که دست‌هاي زيادي در پس آن ديده مي‌شود وبرخورد قاطع قضايي مي‌تواند اين دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر مي‌رسد سازمان‌هاي دولتي بايد در واگذاري‌ها دقت کنند تا زمين‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمين‌خواران رها نشود."

به رغم تمام غوغاهای فراوانی که درباره زمین‌خواری صورت می‌گردد هیچ‌گاه این فعالیت به صورت مشخص تعریف نشده و در هیچ قانونی فعالیتی به نام زمین‌خواری، مورد جرم‌انگاری قرار نگرفته است.

لزوم توجه جدی مسئولان به زمین خواری در دشتک

مدت هاست بر لزوم مبارزه با زمین خواری تاکید می شود اما همچنان شاهد هستیم بستر و کوهپایه کوه ها ی سللسه جوار زاگرس و دنا مورد هجوم زمین خوران قرار می گیرند و حتی برخی دیگر به برخی از نقاط حتی مناطقی که به عنوان طبیعت بکر در این طبیعت از آنها یاد می شود هجوم برده اند.

متاسفانه پدیده زمین خواری محدود به محله، شهر، روستا، استان یا بخش خاصی نیست و در سراسرکشور به اشکال مختلف پراکنده شده است و حتی این زمین خواری به گونه ای پیش رفته که  اراضی ملی و حیات وحش را نیز تحت سلطه خود قرار داده است.

شهرستان دنا و علی الخصوص شهر سی سخت به خاطر شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی بی نظیرش همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده  که همین مسئله موجب تأثیرات منفی و مثبتی بر بخش های مختلفی از این شهر زیبا شده است.

وجود جنگلهای بکر و منابع طبیعی بی نظیر در این شهر، سی سخت را به نگینی بر تارک رشته کوه زاگرس تبدیل کرده که حاصلخیزی خاک و آب و هوای دلنشین این شهر باعث گردیده تا متعرضان سودجو به طبیعت این منطقه دست درازی کنند و مبادرت به تخریب بخش عمده ای از جنگلها و مراتع این شهر نمایند.

دنا در خطر نابودی

به دلیل محصور بودن شهر سی سخت بین کوه های سر به فلک کشیده دنا و کمبود زمین کشاورزی، قیمت زمین در این شهر روز به روز رو به افزایش بوده و همین عامل باعث شده تا افراد سودجو با تخریب مراتع و جنگل ها، چهره طبیعت این شهر را دگرگون کنند.

 تخریب بخش عمده ای از تپه های اطراف این شهر از یک طرف و جواب های مسئولان در زمینه برخورد با این گونه زمین خواری ها موجب شده تا افراد سود جو جسورتر از گذشته اقدام به نابودی جنگل های این منطقه بکر و دیدنی نمایند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد با تأکید بر اینکه بیشترین تعداد پرونده های تشکیل شده مربوط به سال های 94 و 93 به ترتیب با 431 و 397 مورد بوده است،خاطر نشانکرد:بسیاری از پرونده های تشکیل شده در دو سال اخیر نیز مربوط به تصرفات و دست درازی های سودجویان در سالیان گذشته بویژه طی سال های 80 تا 82و 88 تا 90 بوده است.
بهشتی فر با اشاره به اینکه به نظر می رسد بیشترین میزان تخریب ها و تعرض به اراضی ملی نیز در بین همین سال ها بوده است،گفت: با بررسی های انجام شده بیشترین تعرض ها نیز مربوط به شهرستان های بویراحمد و دنا و منطقه طسوج در شهرستان چرام بود

بهشتی فر با اشاره به فعال شدن کارگروه ویژه حفظ حقوق بیت المال و مبارزه با زمین خواری ، گفت: سالهای 93 و 94 حدود 828 مورد پرونده زمین خواری در مراجع قضایی استان تشکیل شد.
وی افزود: ظرف این دو سال نیز حدود 637 هکتار از اراضی و منابع ملی از دست سودجویان رفع تصرف شد.
بهشتی فر برخی دستاوردها و نتایج کارگروه ویژه حفظ حقوق بیت المال و مبارزه با زمین خواری در استان و اهتمام ویژه دولت یازدهم و نیز تعامل دستگاه قضایی در این راستا را یادآور شد و گفت: میزان هماهنگی ها و عزم همگانی برای مقابله جدی با این پدیده یکی از اقدام های مثبت و امیدبخش این کارگروه بوده است.

مصوباتی که هنوز عملیاتی نشده است
وی گفت: دستور دادستانی مرکز استان مبنی بر اجرای تبصره یک ماده 55 قانون حفاظت از جنگل ها و منابع ملی که تاکنون در استان اجرایی نشده بود یکی از مهمترین مصوبات و دستاوردهای این کارگروه بوده است.

ی با بیان اینکه بخش عمده ای از تخریب ها و خسارت های وارد شده بر عرصه های طبیعی استان ناشی از اجرای طرح های عمرانی و مربوط به دستگاه های اجرایی است، خواستار حمایت و ورود سازمان های مردمی و رسانه ها برای جلوگیری از گسترش و دامنه وسیع این تخریب ها شد.

لزوم تهیه نقشه کاداستر در مراتع ملی
بهشتی  با اشاره به افزایش روزافزون پدیده زمین خواری و تغییرکاربری های غیراصولی در اراضی و منابع ملی استان، یادآور شد: اجرای طرح و تهیه نقشه کاداستر مهمترین عامل در کاهش بروز این معضل است.
بهشتی فر تاکید کرد: از مجموع حدود یک میلیون و450 هزار هکتار سطح منابع ملی در این استان تاکنون کمتر از دو درصد آن تهیه طرح کاداستر انجام شده است.
هرگونه واگذاری در حاشیه های دنا ممنوع است

بهشتی فر اظهار کرد: با وجود محدودیت اراضی منابع طبیعی بویژه در شهرستان های بویراحمد و دنا هر گونه واگذاری و حتی حق بهره برداری از اراضی حاشیه شهرهای یاسوج و سی سخت ممنوع شده است.

به گفته مسئولان امر درکهگیلویه وبویراحمد شواهد و اسناد زیادی از نفوذ کارکنان و نیروهای دولتی در بروز بسیاری از رانت خواری ها و پرونده های زمین خواری و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال در این استان حکایت دارد.
هرچند مسئولان امر به شکل مصداقی به نمونه هایی از نفوذ کارکنان دولت در بروز این پدیده و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال اشاره ای نکردند، اما نباید از این چالش اساسی و از عوامل بسترساز بروز این پدیده شوم نیز غافل ماند.

گزارشهای تکمیلی متعاقباً انتشار داده خواهد شد.

انتهای پیام/ر

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه‌ها

اگر واگذاری ممنوع شده چطور پارک جنگلی یاسوج را به شرکت نفت دادند و اندرسا و اسونه سی سخت را به میراث فرهنگی
چه ممنوعیت واگذاری که پارسال اومدن ده هزار متر به یکی از افراد بومی واگذار شده بعد خودش هم اومده ده هزار متر تصرف کرده برای انباشته نمودن کود حیوانی بعد طرف اومده هزاران بوته گینه را از بین برده
اینا هدفشون انباشته کردن کود حیوانی نبوده این زمین از جمله زمینهایی بوده که دست اندرکاران دولتی در واگذاری آن نقش داشته اند ، چطور ممکن کسی در زمینی که اجدادش در آن کشاورزی کرده نمی تواند کشاورزی کند ولی زمینی که سرتاسر پر می باشد از بوته های کوچک بلوط و گینه که الان زیرو رو شدند واگذار میشه به یک سری افراد سودجو ، خداوند از کسی که این مجوزها را صادر میکنه نگذره
صبح زاگرس