تازه های سایت

پربازدیدها

9. اسفند 1396 - 11:29
روستای زیبای کریک که در دره ای در نزدیک قله های زیبای دنا که قله های قاش مستان وسقل آسمانی بر فراز ان به خودنمایی می پردازند نمایانگر طبیعت وصف ناپذیری است که همه را به سمت خود می کشاند.

به گزارش سفیر دنا؛ در هر گوشه ای از این سرزمین چهار فصل که می نگری جاذبه ای پیدا می شود که در نگاه ها جاخوش می کند و تصویری می سازد فراموش نشدنی  برای کسانی که عاشق طبیعت هستند وزندگی شهری آنها را خسته کرده است.

در جایی قهر طبیعت حیات را از بین برده و در جایی دیگر با سخاوت ومهر انسان ها را در آغوش خود جای داده و حیات را به آنها هدیه می کند؛سایه اش را بر سرشان افکنده و خنکای نسیم خود را بر صورتشان می نوازد .

روستاها از قدیم الایام  جلوه گاه همین هدایای پر سخاوت خداوند کائنات بوده اند، که طعم خالص زندگی را به ساکنانش می چشانند؛طعمی فراموش نشدنی که گویی با چاشنی آرامش درآمیخته است.

در اقصی نقاط فلات زیبای ایران می توان به روستاهای زیبا و زیادی اشاره کرد از ماسوله در شمال تا ابیانه در مرکز و امروز ماسوله ای جدید و زیبا در جنوب غربی ایران، که طبیعت چشم نواز خانه های گاه گلی و هم چنین طبیعت سحر انگیز درختان بادام و گیکم و چنار چشمه ساران آن زیبایی وصف ناپذیری به آن داده است.

روستایی که پله پله به سوی آسمان اوج گرفته است و عطر سادگی و اصالت در همه جایش به مشام می رسد و مردمان خون گرم و صمیمی اش همیشه و همه جا همیار و دلشیفه مسافران و رهگذران بوده اند.

روستای زیبای کریک که در دره ای در نزدیک قله های زیبای دنا که قله های قاش مستان وسقل آسمانی بر فراز ان به خودنمایی می پردازند نمایانگر طبیعت وصف ناپذیری است که همه را به سمت خود می کشاند.

در این روستا طبیعت ناخودآگاه شما راشیفته خود می کند و خانه هایی از خشت و گل و چوب که با معماری پلکانی شکل گرفته اند و جلوه ی خاصی به روستا بخشیده اند شما را مجذوب خود، روستایی که به خاطر همین پلکانی بودنش با عنوان ماسوله ی جنوب بر سر زبان ها افتاده اما در گوشه ای دارد به فراموشی سپرده می شود؛روستایی که با قدمت دو هزارساله اش دامنه های زاگرس جنوبی و پهنه ی دنا را به حضورش مزین کرده است

کوه های بادامی و تنگ جلالو و روستای بیاره از شمال ، رودخانه بشار و روستای تل‌گاه از جنوب ، روستای دارشاهی از غرب و روستای امیر آباد از شرق ، روستای کریک را در بر گرفته اند.

این روستای کوهستانی نمونه ی جالبی از معماری پلکانی است که درمناطق کوهستانی دنا دیده می شود؛این نوع معماری بسیار جالب و بی نظیر بوده و خانه ها به صورت متراکم و بر روی یک شیب ملایم شکل گرفته اند  و بام هر خانه نقش حیاط خانه ی بالادستی را دارد و طبق برخی سند های تاریخی زمان احداث این خانه ها به دوران قاجار برگردد هر چند که نشانه های از تمدن در این روستا و در دره ای کریک و خرابه های قدیم آن نیز به زمان ساسانیان و دوران ایلیمایی می رسد. 

خانه های چند طبقه در اینجا جایی ندارند و اکثرا تنها شامل یک طبقه و نهایتا دو طبقه می شوند که با پلکانی به یکدیگر مرتبط هستند؛دیوارهای خشتی و گلی برای جلوگیری از نفوذ گرما و سرما و استحکام به صورت ضخیم ساخته شده اند ، پی خانه ها از چیدن سنگ ها به روی هم ساخته شده و بعد یک کلاف افقی از جنس چوب بر روی آن قرار گرفته و ساختمان خانه روی آن بنا شده ،دَر و ستون های چوبی  زیبایی خانه ها را دو چندان کرده است .

این زیبایی وصف ناپذیر در این خانه ها باعث شده که همه مجذوب و شیفته این خانه های سنتی باشند و دلشان بخواهند حتماً‌شبی را در آنها سکنی بگیرند تا از روزگاران زیبایی این روستا نشینان و صفای پاک آنها در دلشان به یادگار بماند.

اما متأسفانه این روستا از گزند خانه سازی در امان نمانده و در بافت جدید آن خانه های با تیرآهن و سیمان و مصالح امروزی دیده می شود؛این بافت جدید ، در قالب ۸ محله ی روستایی مجزا ، بافت قدیم روستا را محصور کرده است.

روستای زیبای کریک در منطقه ای واقع شده است که سابقه ی یکجا نشینی در آن  به دوران قبل از مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران بر می گردد و به دلیل عبور شاه راه سلطنتی هخامنشی از فاصله ی ۱۵ کیلومتری این روستا ، رونق زیادی را در تجارت و رفت و آمد تجربه کرده

قدیمی ترین و پرجمعیت ترین خاندان در روستا را سادات تشکیل می دهند و ایل بزرگ نویی طایفه ی سرکوهکی و سایر طوایف منطقه نیز در اقلیت قرار گرفته اند؛ اهالی روستا به زبان شیرین لری سخن می گویند و از پیروان شیعه ی جعفری هستند.

 زنان روستا با آن لباس های رنگارنگ جلوه ای تازه را در روستا به تصویر می کشند و با کلاه، روسری یا چارقد، دستمال سر، تنبان، آرخالیق، دلگ و پیراهن‌های بلند و گشاد و پر از طرح‌ها و نقوش زیبا بر تنشان سراسر روستا را غرق در رنگ کرده اند . مردان نیز با پوشش سنتی در کوچه باغ های روستا نمونه ی بی بدیلی را از فرهنگ سنتی به نمایش گذاشته اند .

زندگی روستاییان از زراعت ، دامداری و باغ داری تامین می شود وزنان روستایی پا به پای مردان برای اقتصاد خانواده تلاش می کنند و با بافت گلیم ، قالی  جاجیم ، گبه و قالیچه نقش زندگی را با نخ های رنگی به تصویر می کشند ؛گاه نیز سوزنی بر پارچه می زنند و همه درد دلشان را با سوزن دوزی نقش می کنند و گاهی نیز تار و پودی به دست می گیرند و سبدی می بافند.

همین روستای زیبا و به ظاهر کوچک دنیایی از جاذبه ها را در خود جای داده است . به هر گوشه اش که سری بزنید جاذبه ای شما را در خود غرق خواهد کرد ،تاریخ روستا در قدمت آسیاب ها ، گورستان ها و رشته قنات قدیمی هنوز هم تماشایی است .

آب و هوای خوش روستا با چشم اندازهای طبیعی در دل کوهستان آرامش خاصی را به ارمغان می آورد، جاری شدن رودخانه های پرآب بشار و پُل کِلو در روستا با انبوه درختانی که در حاشیه اش جا خوش کرده اند ، چشمه های پشت آسیاب و زیر امامزاده که مایه ی حیات را از قلب زمین به طبیعت هدیه می کنند ، ارتفاعاتی که با جنگل های گسترده ی بلوط و درختان بنه و بادام مزین شده اند ، دره ی کریک و زیبایی های بی بدیلش ، همه و همه دل هر گردشگری را می رباید .

مناظر روستایی ، گله های دام ، باغ های بزرگ انگور و مزارع برنج چمپای محلی را هم به چشم اندازهای روستا اضافه کنید . استخرهای پرورش ماهی که رقص ماهیان در آنها دیدنی است هم در روستا به چشم می خورند .

عبور عشایر بویراحمدی در مسیر کوچ ییلاق به قشلاق خود بر زیبایی های این روستا افزوده است . عشایر با آن لباس های رنگارنگ و سرشار از سادگی از کنار این روستا عبور می کنند و در کنار طراوت و سرسبزی طبیعت تصویر تازه ای را در قاب چشمان می نشانند.

جاذبه های مذهبی حال و هوایی معنوی را در این روستا ایجاد کرده اند . مردم کریک نسب خود را از امام‌ زاده عسگر و امام‌ زاده اسحاق  می دانند که بارگاهشان در داخل روستا عطر معنویت را به مشام می رساند. بقعة ی نیمه مخروبه ی امام‌زادگان علی (ع) و شاه نعمت‌الله در ارتفاعات اطراف روستا عطر آرامش را پراکنده اند.

مراسم مختلف در این روستا حال و هوای دیگری دارند . مراسم مذهبی  همچون تعزیه خوانی در ماه محرم با رسم و رسوم خاص خود در زیارتگاه برگزار می شوند . مردم روز اول عید را در کنار امام زاده عسگر می گذرانند و برای باقی سال خود خیر و برکت را آرزو می کنند .

شاید کهن ترین آداب این روستا را بتوان در مراسم شاهنامه خوانی بزرگان روستا در زیر آسمان شب مشاهده کرد ، مراسمی که صدایش در همه جای روستا طنین انداز می شود.

در مراسم شاد حنابندان و عروسی نیز صدای تیراندازی در روستا طنین انداز می شود و شادی مردمان روستا را فریاد می زند.

اگر می خواهید از طبیعت این روستای ل انگیز سالها در دل خود جای دهید در کوچه های روستا قدم بزنید و شاهد جریان یافتن زندگی باشید ، دخترانی که با لباس ها و چارقد رنگارنگشان ، جارو به دست می گیرند و به گردگیری ایوان خانه ها مشغول می شوند و مردانی که دام ها را به سوی چراگاه می برند ، زنانی که مشغول کارهای روزمره شان می شوند ، همه و همه تماشایی ترین صحنه را ایجاد می کنند.

دغدغه ها و روزمرگی هایتان را فراموش کنید ؛جلوه های منحصر به فرد در سراسر روستا پراکنده است پس دوربین خود را برای ثبت این جلوه ها فراموش نکنیداگر به کوهنوردی علاقه دارید می توانید صعود به ارتفاعات در این منطقه را تجربه کنید . روستای کریک در مسیر صعود به قله ی دنا قرار گرفته است.

به کنار رودخانه بروید و کمی آب بازی با شیطنت را تجربه کنید.  در اطراف روستا به گشت و گذار بپردازید شاید یکی از جلوه های تازه ی روستا را کشف کنید.شب ها را بیدار باشید و گوش هایتان را تیز کنید ؛ صدای گذر رودخانه از روستا در کنار تماشای ستارگان در آسمانی که در آن از دود و دم خبری نیست لحظات به یادماندنی را برایتان به وجود می آورند . به شاهنامه خوانی کهنسالان روستا گوش فرا دهید تا یکی از رویایی ترین شب هایتان را در خاطرتان ثبت کنید.

 

انتهای پیام/ر

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس