تازه های سایت

پربازدیدها

16. اسفند 1396 - 10:01
بلوطی که روزی همزاد عشایر زاگرس بود ودر فقروگرسنگی قوت لایمتوت آنان ودر گرمای تابستان سوزان، سایه ساری ودر زمان گرسنگی ثمر میوه آن (گلگ )نانی بود برای قوت آنان، امروز دیگردر امان نیست واز تشان تا دنا هرکجا که قدم می گذاری تنه ای تنومند را می بینی که بعد از سالها بر زمین افتاده و شاخه هایش هیزم و زغال می شوند.

به گزارش سفیر دنا؛بلوط، درختی کهنسال و چند هزار سال در دامنه کوه دنا و زاگرس غرب که سایه سار سالهای دور برای نیاکان و یادگار ایل و کوچ و کوچ عشایر بوده و امروز نمادی برای استان چهار فصل است.

بلوطی که روزی همدم مردمان ایل بود و از زرد کوه بختیاری تا دشت های زیبای سیچانی و امروز در دامنه های خاری دون و دشتک سی سخت همچنان یادگار روزهای خوش برای مردمان دیار زاگرس است.

روزگار نامهربان بلوط و دیار زاگرس

مردمانی گه در گرداگرد روزگار سختی و رنج های خود از قحطی و فراوانی نعمت را با این درختان سپری کرده و هر کدام در این سالهای سال خاطره های زیادی را به خود دیده و چشیده اند.

اما امروز حکایت تلخ قلع و قمع درختان، سوختن برای گرم شدن، قاچاق برای منفعت زغال فروشان ،تغییرکاربری های افسارگسیخته زمین های منابع طبیعی، زمین خواری و تجاوز به حریم منابع طبیعی با نیت های شوم و البته با چاشنی زیاده خواهی عده ای سودجو امروز همه خبرهایی است که از وضعیت بغرنج دنا به گوش میرسد .

آری عشایری و نیاکانی که با بلوط مأموا گرفتند و در سال قحطی میوه آن(بلوط) نانی برای آ ان و در سرمای زمستان شاخ و برگش گرما بخش کلبه های گاه گلی آنان و در تابستان گرم سایه ساری برای مردمان ایل بود.

وقتی بلوط دیگر شاداب نیست

آری این بلوط است که همه بزرگان ما از نعمت فراوانی آن سخن به میان آورده اند و سرسبزی ان را سرسبزی دیار دنا و پژمردگی اش را رفتن نعمت و فروانی از این دیار دانسته اند.

اما چه تأسف که امروز بلوطهای کهنسال دنا از گزند سود جویان و قاچاقچیان ذغال و چوب و حتی سوسک های بلوط و خوار تبرهای هیزم شکن در امان نمانده اند و هر روز بر شکستن شاخ و برگهایشان در پهنای دنا افزوده می شود.

امروز بلوط ها هر کدامشان به نحوی از بین می روند، برخی می سوزند و آتش مراسمات عزا و شادی می شوند ویا به دست قاچاقچایان چوب و ذغال خاکستر می شوند و یا برای احداث جاده ای بر زمین می افتند و یا اینکه به دست هیزم شکنان از بین می روند.

جرم تو فقط جوب بودن است

درختانی که در گردتا گرد روزگار طعم همه بالاهای طبیعی و حتی انسانی را دیده اند تا برسد که امروز نمادی برای استان کهگیلویه وبویراحمد باشد،اما چه سود که امروز از دست تبر هیزم شکن، آتش سوزیهای سریالی، سوسک های بلوط خوار و البته قاچاقچیان زغالی و روستائیان سرما زده در امان نیستند.

همانگونه که می دانیم عشایر از دیرباز زندگی خود را مدیون قامت استوار درختان بلوط  دانسته اند و برای بقای آن همانند بقای نسل خود از جان و دل کوشیدند، هر چند گهگاهی از روی ناچاری شاخه ای از یک درخت تنومند را جدا کرده و برای ضروریات زندگی مصرف می کردند اما هیچگاه اجازه نمی دادند این تعادل و همزیستی از حد عرف خارج شود.

آری بلوط که در رشته های کوههای زاگرس پروش یافته و با نیاکان ما زیسته و شاید عمر برخی از آنها به صدها سال برسد و خاطرات زیادی را در سینه سترگ خود داشته باشد.

بلوطی که روزی همزاد عشایر زاگرس بود ودر فقروگرسنگی قوت لایمتوت آنان ودر گرمای تابستان سوزان، سایه ساری ودر زمان گرسنگی ثمر میوه آن (گلگ )نانی بود برای قوت آنان، امروز دیگردر امان نیست و هرکجا که قدم می گذاری تنه ای تنومند را می بینی که بعد از سالها بر زمین  افتاده و شاخه هایش هیزم و زغال می شوند.

اما امروز همه چیز فرق کرده، عشایر به دلایل مختلف زندگی شیرین کوچ نشینی را رها کرده و شهر نشین شده اند و این سایه ساران ایل در تنهایی در محاصره سودجویانی قرار گرفته اند که فقط برای منفعت بردن از ذغال آنان و دود شدن دست به قلع و فم آنان در سرزمین دنا می زنند.

عزت الله بهشتی فر در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری به قطع درختان بلوط در پهنای زاگرس اشاره کرد وافزود: عوامل طبیعی و انسانی متعددی سال ها حیات جنگل های بلوط را به خطر انداخته اند اما خشکسالی و تغییر اقلیم در خشکیدگی و زوال این درختان استراتژیک آثار مخرب تری به عهده داشته است.
وی با اشاره به اهمیت درختان بلوط در منطقه زاگرس تاکید کرد: بسیاری از این درختان ۲۰۰ سال به بالا قدمت دارند و زمان زیادی برای اینکه یک درخت به این رشد برسد نیاز است.

قاچاق ذغالی ،طالع نحس بلوط های دنا
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به قطع درختان بلوط در بیشتر روستاهای دنا اشاره کرد و بیان داشت: یکی از دلایل قطع درختان بلوط از طرفی قاچاق زغالی و از طرفی دیگر نبود سوخت برای گرم کردن در مناطق روستایی است.

بهشتی فر با بیان اینکه هم اکنون با کمبود محیط بان در بیشتر مناطق استان روبه رو هستیم، تصریح کرد: یکی از بهترین روشها برای منع مردم از قطع این درختان فرهنگسازی در بین جامعه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر درختان حوزه زاگرس به دست سود جویان برای قاچاق زغالی و یا برخی مراسمات قلع و قم می شوند، بیان کرد: این موضوع در حالی است که میزان تخریب و نابودی جنگل ها در سطح شهرستانهای استان توسط سودجویان و ناشی از آتش سوزی ها به هیچ وجه قابل مقایسه با تخریب این جنگل ها توسط روستاییانی که از سرناچاری اقدام به حمل هیزم برای گرمای خانه خود در زمستان های سرد می کنند، نیست.

بهشتی پور با اشاره به اینکه در حال حاضر و در چند سال اخیر مانع از قطع و کاهش 50درصی این درختان در پهنای دنا شده ایم، تصریح کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر با یک برنامه مدون توانستیم در ایجاده راهها از قطع 50درصدی از این درختان جلوگیری کنیم.

لازم به ذکر است ،استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از 870 هزار هکتار جنگل و بیش از 550 هزار هکتار مرتع است و 87 درصد این استان را جنگل و مرتع تشکیل می دهد. حوزه زاگرس حدود 40 درصد جنگلهای کشور را دارد و 20 درصد جنگلهای زاگرس در این استان واقع شده است.

انتهای پیام/ر

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه‌ها

با سلام ، همانطور که میدانیم در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی و آفتها درختان بلوط رو به خشکی گذاشته اند اگر بیایند به صورت واگذاری درختانی که دارند خشک می شوند به همین افراد که سودجو خوانده می شوند جهت بریدن شاخه درختان خشکیده واگذار گردد که هم این افراد از زغال آن امرار معاش نمایند و هم برای زیبایی جنگل و مهمتر از اینها بعنوان حرس درخت می باشد ، البته کار همین سودجویان بسیار بسیار بهتر از زمینهایی است که در منطقه دشتک در طول این چند سال به دو سه نفر واگذار گردیده جهت ایجاد محلی برای انباشت کود حیوانی و ایجاد باغهای چندین هکتاری ، که می توانستند همین زمینها را به چندین فرد بیکار واگذار نمایند اما افسوس که در این استان همه چیز شده باند بازی
صبح زاگرس