تازه های سایت

پربازدیدها

6. آبان 1397 - 10:09
سی سخت مرکز شهرستان دنا که سی و چهار سال از تبدیل شدن آن به شهر می گذرد همچنان از داشتن یک سینما برای جوانان و مردم خود بی نصیب است به گونه ای که این مهم به روئایی دست نیافتنی برای آنان تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیر دنا؛ شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا، بعد از 34سال از شهر شدنش سینما ندارد، و این موضوع باعث شده که جوانان و مردم دنا نشین با فرهنگ سینما غریبه باشند.

 

 

سینما نامی آشنا برای هم مردم جامعه از پیر و جوان گرفته تا سیاست‌مدار و اقتصاددان است، سینما در کل یک ابزار فرهنگی برای تبادل فرهنگ‌ها و حتی سیاست‌های یک کشور و یا یک مذهب در قالب فیلم، تله‌فیلم و حتی مستند بر پرده‌های نقره‌ای و یا حتی جعبه‌های جادویی تلویزیونی است.

 

 

از طرفی دیگر برخی سینما را یکی از راه‌های دموکراسی در جهان هزاره سوم می‌نامند که سعی و تلاش می‌کند در قالب برنامه‌هایی بعضاً سینمایی و با الگو قرار دادن یک موضوع که برگرفته از شخصیت، فرهنگ، آداب‌ و رسوم یک منطقه بوده مزیت‌ها و معایب آن را نشانه بگیرد.

 

 

شهر من سینما ندارد

 

شهر سی سخت که امروز به عنوان قطب گردشگری استان چهار فصل از ان یاد می شود، بعد از گذشت سه دهه از شهر شدنش و حتی بعد از تبدیل شدن به مرکز شهرستان شدن دنا، هنوز از داشتن یک سینما و تالار فرهنگی بی نصثیب بوده که در این خصوص  باید راهکارهای اساسی در نظر گرفته شود.

 

 

با توجه به رشد روزافزون فیلم‌سازی درجهان با حضور دو قطب بزرگ فیلم‌سازی دنیا با نام‌های هالیوود و بالیوود می‌طلبد که آثار فاخر اسلامی با حضور چهره‌های جذاب و الگو برداری از فرهنگ غنی اسلامی با ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی در جامعه به سمت‌وسوهای جدیدتری برود.

 

 

اما، غفلت از این ظرفیت نهفته و غنی و توجه نکردن به زیرساخت‌های آن می‌تواند آثاری بس زیان‌بارتر برای جامعه داشته باشد، به گونه که نتوان از این ظرفیت نهفته به بهترین نحو ممکن از نقاط قوت آن استفاده کرد.

 

 

نبود سینما و یک مکان فرهنگی که جوانان اوقاف فراغت خود را در آن بگذرانند می تواند به معضل بزرگی تبدیل شود و در سوق دادن جوانان یک شهر به سوی اعتیاد و سرگرمی های کاذب موثر واقع شود.

 

 

مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد محروم از سینما

 

به‌عنوان مثل در دنیای امروزی که به دنیای مجازی و فناوریهای روز مشهور است، حتی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد، جوان‌ترین مرکز استان فلات ایران از داشتن سینماهای مدرن محروم بوده، در حقیقت این شهر 14سال است که از داشتن این زیرساخت مهم فرهنگی بی‌نصیب است و جوانان این شهر هنوز نتوانسته‌اند فیلم‌های مهم گیشه و روز را  به تماشا بنشینند، موضوعی که امروز به دیگر شهرهای آن در همسایگی پایتخت طبیعت ایران، یعنی سی سخت سرایت کرده و این شهر نیز بی نصیب از این موضوع است.

 

 

آیا می توان دلیل عدم وجود سینما را کم بودن مخاطب آن دانست؟؟

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به نبود سینما و اقبال کم مردم و شهروندان به سینما اشاره کرد و افزود: مخاطبان سینما در این استان به‌اندازه گذشته نبوده و بسیار کم شده است.

 

 

رضا دهبانی پور در پاسخ به انتقادات هنرمندان و مردم مبنی بر نبود سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: مشکل کنونی استان ما یک فضای فیزیکی به نام سینما نیست، بلکه مشکل امروزی این است که ما امروز با کمبود مخاطب سینما روبه‌رو هستیم.

 

 

وی بابیان اینکه در سینما هنر اداره کل ارشاد استان و حتی سینما انقلاب بسیج هرروز یک فیلم اکران می‌شود،بیان کرد: امروز متأسفانه  ما با عدم استقبال مردم از سینما روبه‌رو هستیم که نمونه بارز آن عدم استقبال خوب شهروندان و مخاطبان از دو سینمای فعلی مرکز استان است.

 

 

 

شهروندان قید سینما را زده اند

 

طولانی شدن احداث سینما در مرکز و حتی شهرهای دیگر استان و معرفی نکردن آن به جامعه هدف باعث شده که مخاطبان کم‌کم دور این ظرفیت خوب را خط بکشند و آن را در حاشیه قرار دهند به‌گونه‌ای که حتی بیشتر هنرمندان ما خبری از فیلم‌های جدید روی پرده نقره‌ای آن نداشته باشند و اصلی‌ترین علت آن را نبود سینما در استان بدانند.

 

 

هزار شهر بدون سینما در کشور داریم

 

رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: وضعیت سینماهای کشور بسیار نامطلوب است و هم‌اکنون هزار شهر بدون سینما داریم.

 

حجت‌الله ایوبی با بیان اینکه سینمای ایران هویت، اصالت، فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را نشان می دهد، خاطرنشان کرد: متأسفانه وضعیت سینماهای کشور مطلوب نیست، شهرهایی مانند آبادان در گذشته که چندین سینما داشتند، امروز هیچ سینمایی ندارند، اکنون هزار شهر بدون سینما در کشور داریم.

انتهای پیام/د

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس