تازه های سایت

2. مهر 1400 - 14:45
رفع موانع بخش کشاورزی شهر سی سخت نیازمند اقدامات تحولی و بنیادی است و می تواند رونق تولید را در این شهر مهیا کند.

به گزارش سفیردنا؛ در این روز ها مردم سی سخت که درگیر ساخت و ساز خانه های آسیب دیده از زلزله هستند مشغول به برداشت محصولات باغی و کشاورزی خود نیز هستند.

 

یکی از معضلات باغداران سی سخت نبوده سردخانه برای انبار و ذخیره محصولات باقی است، شهر سی سخت قطب تولید سیب و انگور در استان کهگیلویه و بویراحمد است، در فصل برداشت میوه پاییزه مثل سیب مشکلاتی گریبانگیر باغداران است که با مرتفع کردن آن می تواند در راستای امیدآفرینی گام برداشت.

---

 

تهیه سبد میوه در فصل برداشت باغداران را با چالشهای مختلفی روبرو کرده است به گونه ای که در برخی مواقع برای تهیه آن به استان های مجاور سفر می کنند چراکه تنها کارخانه سدسازی در سی سخت جوابگوی نیاز باغداران نیست.

---ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی در سی سخت رونق اقتصادی بسیار خوبی می تواند ایجاد کند ولی در اثر نبود صنایع تبدیلی محصولات باغی به استان های دیگر ارسال می شود و این فرصت استثنایی از قطب تولید سیب استان گرفته میشود.

---

یکی دیگر از از مواردی که باغداران سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود بازار میوه و تره بار واحد است به گونه‌ای که محصولات باغی تولیدی استان بخصوص محصولات سی سخت در میادین میوه و تره بار شهر کازرون، شیراز، بهبهان و اهواز به فروش میرسد، و میوه فروشان سطح استان میوه را با قیمتی بالاتر در این میادین خریداری می کنند.

---

وجود دلالان سیب موجب برخورداری کشاورزان از سود ناچیز محصولات خود شده است و همه سال مقدار زیادی از سیب تولیدی شهر سی سخت به ضایعات تبدیل می شود و نبود صنایع تبدیلی و کمپوت سازی موجب از بین رفتن این محصولات کشاورزی می شود.

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس