تازه های سایت

10. مهر 1400 - 14:36
رئیس سازمان تعاون روستایی شهرستان دنا خبرداد؛
سیب صنعتی سی سخت با نرخ دولتی خریداری می‌شود+جزئیات
نویسنده: 
حسین دوستانی
رئیس سازمان تعاون روستایی شهرستان دنا از خرید سیب صنعتی باغداران سی سخت با نرخ دولتی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش سفیردنا؛ همه ساله با فرا رسیدن فصل برداشت سیب در سی سخت یکی از دغدغه کشاورزان خرید تضمینی محصولات باغی بوده است.

 

سیب صنعتی یا همان سیب درجه ۳ همه سال بخش اعظمی از تولید کشاورزان را تشکیل می‌دهد که اغلب به ضایعات تبدیل می شود نبود صنایع تبدیلی و آبمیوه گیری نیز دلیلی شده است که این سیب صنعتی با قیمت بسیار پایین تر از باغداران خریداری و به استان های همجوار ارسال شود.


در این خصوص مرادی رئیس تعاون روستایی شهرستان دنا بیان کرد: خرید سیب صنعتی کشاورزان و باغداران استان در جلسه شورای اداری با حضور رئیس جمهور و پیش از آن با حضور معاون وزیر مطرح شد در این جلسه مصوب شد که استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرهای بویراحمد و دنا به جمع استانهایی به پیوندد که خرید سیب صنعتی به صورت تضمینی در آن صورت می‌گیرد.

 

وی افزود: در صورت به اجرا درآمدن این مصوبه، خرید سیب درجه ۳ از باغداران به صورت تضمینی صورت می‌گیرد که مکاتبات و نامه‌نگاری آن انجام شده و منتظر جوابیه هستیم، هرچند قول آن را گرفته ایم و طی سال زراعی جاری صورت می گیرد.


مرادی گفت: نماینده اتحادیه باغداران کشور در حال حاضر خرید سیب صنعتی را انجام می دهد و قیمت آن به صورت توافقی بوده ولی آنچه که دولت مصوب کرده است و در سی سخت اجرایی می شود  ۱۴۶۲ تومان است که به ازای هر کیلو سیب درجه ۳ باید به باغداران پرداخت شود و هزینه حمل آن نیز بر عهده دولت است.

وی افزود:طی سفر رئیس اتحادیه باغداران کشور به سی سخت خرید ۲۰۰ تن سیب از باغداران مصوب شد که تلاش می کنیم این میزان را افزایش دهیم.

 

گفتنی است سالانه بیش از ۸ هزار تن از سیب سی سخت به ضایعات تبدیل می شود که به دلیل نبودن صنایع تبدیلی و خرید تضمینی سیب صنعتی باغداران متحمل ضررهای فراوان می شوند.

انتهای پیام/

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس