24. آبان 1395 - 8:09
کتابخوان برتر شهرستان دنا را بشناسید
جوانی که بعد از خواندن کتاب طبع شاعرانه اش گٌل کرد+عکس
حسینیان در پاسخ به این سوال که بهترین کتابی که خوانده است چیست بیان کرد: تا کنون حدود هشت هزار جلد کتاب خوانده ام و سخت است یکی را انتخاب کنم
به گزارش سفیردنا حمید حسینیان جوان 28 ساله اهل روستای کریک از توابع بخش مرکزی شهرستان دنا یکی از مشتریان پر و پا قرص یار مهربان است که به گفته خودش طبع شاعرانه اش را مرهون کتاب و کتاب خوانی میداند. حسینیان که اکنون با مدرک لیسانس ادبیات قدم به وادی شعر و شاعری گذاشته است توصیه کتابدار مدرسه 13 آبان کریک برای بیرون کشیدن گزینشی یک کتاب از قفس کتابخانه را علت رفتنش به سمت کتاب و کتابخوانی میداند.
 
به گفته این دوست یار مهربان به پیشنهاد کتابدار مدرسه دبیرستانی که در آن درس میخواند قرار بر این شد که از هفته بعد حمید به کتابخانه برود و تنها به نام کتابهای کتابخانه دقت کند و فقط اسم کتابها را بخواند.به گفته وی بعد از یک هفته رفت و برگشت به کتابخانه احساس کردم کتاب تا حد زیادی میتواند در شکل گیری شخصیت و تفکراتم نقش ایفا کند ،چرا که بی هدف بودم و مسیر تفکر درست و حسابی برای خودم انتخاب نکرده بودم و آن روزها تنها به فکر نمره آوردن از درسها و گذاران وقت زندگی ام بودم.
 
به گفته حسینیان بعد از چند ماهی از قدم گذاشتن در وادی کتاب خوانی و در شرایطی که هر کتابی که به دستش میرسید می خواند است علاقه شدیدی به خواندن کتابهای شعر پیدا میکند ، وی میگوید تا پایان سال سوم دبیرستان و در شرایطی که رشته ادبیات را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده بودم بیش از 90 درصد کتابهای شعر کتابخانه مدرسه 13 آبان را خوانده بودم و از پیش دانشگاهی شروع به نوشتن اشعار محاوره ای کردم و تا سال 87 به همین شکل ادامه دادم.
 
کتابخوان برتر دنا/شاعر دنا
 
به گفته این شاعر جوان بعد از سال 86 و ورود به دانشگاه و علی رغم مخالفت خانواده باز هم به خاطر علاقه زیاد به ادبیات، رشته ادبیات را در سطح آکادمیک ادامه دادم تا این که در محیط دانشگاه بسیار جدی تر از گذشه با اصول نوشتن،ریزه کاری ها و ویژگی های شعر آشنا شدم و از آن زمان کار را اصولی تر پیش گرفتم.
 
این کتابخوان برتر شهرستان دنا از سال 88 تصمیم میگیرد عضو تمام کتابخانه های استان شود تا اینکه بعد از دو سه سالی از حضور در دانشگاه و کار تخصصی بر روی غزلیات و حمایت یکی از اساتید دانشگاهی اش به غزلیات گرایش پیدا میکند و بعد از آن فعالیت خود را به صورت تخصصی و جدی تری ادامه میدهد.
 
حسینیان از سال 92 اولین کتاب شعر خود را تحت عنوان "هنوز اول راهم" را با مضمون اشعار مذهبی و سبک کلاسیک به رشته تحریر در آورد تا این که با همکاری حوزه هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در 500 جلد به چاپ رسید. این شاعر جوان بعد از "هنوز اول راهم" به اشعار حوزه دفاع مقدس ورود و طی یک سال تحقیق و مطالعه کتاب شعر "باران بر حاشیه پنجره ها" را به تحریر در آورد.
 
کتابخوان برتر دنا/شاعر دنا
 
حسینیان که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با سفیر دنا به گفتگو نشسته بود در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی گرایشش به سمت حوزه دفاع مقدس گفت:طی نشستهای مختلفی که داشتم احساس کردم دفاع مقدس خیلی جای کار دارد و از طرفی شعر دفاع مقدس به سمت جشنواره ،تریبونی و نشستی رفته که تصمیم گرفتم اشعار دفاع مقدس کار کنم ، از طرفی در انجمن ها اکثر اشعار عاشقانه و اجتماعی سروده می شدند و کمتر به حوزه دفاع مقدس پرداخته میشد که تصمیم گرفتم در کنار موضوعات عاشقانه و اجتماعی به این حوزه نیز ورود پیدا کنم ، به نظرم اگر در همه حوزه ها کار شود بسیار بهتر و موثر تر خواهد بود.
 
وی میگوید همین ورودم به حوزه دفاع مقدس موجب شد تا به سمت آشنایی با شهدا و خانواده شهدا، زندگی نامه و خاطرات آنها سوق پیدا کنم ،بدانم خانواده شهدا چگونه ارتباطی با جنگ برقرار کردند و همچنان با چه نگاهی به جنگ مینگرند ،اصلا بدانم شهدا چگونه این راه را انتخاب کردند و در این مسیر حرکت کردند .
 
حسینیان بعد از ورود به حوزه دفاع مقدس به پیشنهاد کنگره شهدای استان دو کتاب یادنامه از شهدای عشایر و هلال احمر استان را در دست نوشتن دارد که یادنامه شهدای عشایر به مراحل پایانی کار رسیده و کتاب دیگر در دست تدوین است. این کتابخوان برتر شهرستان که از طریق رییس امور کتابخانه های شهرستان دنا به سفیر دنا معرفی شد در پاسخ به سوالی مبنی بر تعریفش از کتاب افزود:کتاب رفیق صادقی است که بستگی به نگاه مخاطب دارد ،چرا که اگر کتاب بد باشد بدی خودش را صادقانه نشان میدهد و اگر خوب باشد خوبی اش را هم صادقانه به مخاطب عرضه میکند
 
وی ادامه میدهد من با مطالعه ای که داشته ام به یقین رسیده ام که اسلام کاملترین مکتب الهی است و با همین نگرش کتابهایی که با اصول و ارزشهای بنده سازگاری بیشتری داشته باشد را مطالعه میکنم ولی در مجموع روش مقایسه موضوعات را برای سبک مطالعه ام انتخاب کرده ام .
 
کتابخوان برتر دنا/شاعر دنا
 
حسینیان در پاسخ به این سوال که بهترین کتابی که خوانده است چیست بیان کرد: تا کنون حدود هشت هزار جلد کتاب خوانده ام و سخت است یکی را انتخاب کنم ،این شاعر غزل سرا در نهایت گفت :کتابهای مختلف روانشناسی ،سیاسی ،ادبیات و دینی و مذهبی را مطالعه میکنم ولی خواندن یک رمان خیلی بر زندگی ام اثر گذاشت، وی ادامه داد:کتاب (پولینا نوشته خانم الینور هاگمن پورتر ) یکی از بهترین کتابهایی بود که تا کنون مطالعه کرده ام ، در این کتاب نویسنده نگاه شخصیتهای داستان و مخاطب را در مسیری قرار میدهد که در اتفاقات مختلف زندگی نیمه پر لیوان را ببینند و در کل مثبت اندیش باشند.
 
این شاعر جوان در توصیه ای به کسانی که اهل کتاب خواندن نیستند میگوید توصیه ام به این اقراد این است که اگر کتاب هم نمی خوانند هرازگاهی به کتابخانه بروند حداقل اسم کتابها را بخوانند چرا که به نوعی تصویر سازی از آن کتاب و مفاهیم آن صورت میگیرد و فرد کم کم به مطالعه ترغیب می شود ،هر چند هیچ چیزی مثل کتاب نمی شود.
 
این کتاب خوان جوان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه آینده ای برای خودتان متصور هستید ابراز کرد:آینده ای برای خودم متصور نیستم ترجیح میدهم در حال زندگی کنم ، هر چند این موضوع با برنامه ریزی مغایرت ندارد ولی سعی میکنم وظایفم را در حال درک و عمل کنم.
 
 
حسینیان با بیان اینکه در خانه حدود 1000 جلد کتاب دارم و حدود 500 جلد به دیگران هدیه داده ام افزود:مطالعه من را صبور کرده ،چرا که وقتی که کتاب حجیم در دست میگیرم باید روح و جسم و روانم آماده مطالعه شود ، خواندن کتاب صفت خوبی به نام صبوری به من داده است شاید این تجربه را تنها افراد کتاب خوان درک کنند.

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صنایع خورشیدی
دفتر خدمات دولتی شهید نجفی سی سخت