تازه های سایت

6. اسفند 1395 - 22:30
بررسی آمار بارش ها تا شب گذشته نشان می دهد میزان بارش‌ها در استان‌های شمالی و استان‌های جنوبی با میانگین درازمدت ۴۸ ساله برابر شده، در شرق کشور با افزایش بارش‌ها و در شمال غرب کشور با کاهش بارش‌ها نسبت به سالهای گذشته مواجه‌ایم.
به گزارش سفیردنا به نقل از روز پلاس، کل ریزشهای جوّی ایران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 95) تا پایان روز گذشته (پنجم اسفند) بالغ بر 142 میلی‌متر است. ثبت 142 میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته 143 میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش 0.7 درصدی بارشها در سال جاری است.
 
همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در 48 سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط 138 میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از افزایش 3 درصدی بارش‌ها در سال آبی 96 ــ 95 حکایت دارد.
 
حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه 94 تا پایان روز دوم بهمن ماه سال گذشته 234 میلیارد و 20 میلیون مترمکعب بود اما در مدت مشابه سال جاری حجم بارش‌ها با کاهش یک میلیارد و 620 میلیون مترمکعبی، به 232 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب رسید.
 
در ایران 6 حوضه اصلی آبریز داریم که شامل حوضه آبریز دریای خزر،‌ حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی، حوضه آبریز مرزی شرق و حوضه آبریز قره‌قوم است.
 
در حوضه آبریز دریای خزر از ابتدای سال آبی جاری تا امروز 211 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 22 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت میزانی برابر داشته است.
 
در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 235 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 6 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت میزانی برابر داشته است.
 
در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 112 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 33 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 10 درصدی داشته است.
 
در حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 95 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 25 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 9 درصدی داشته است.
 
در حوضه آبریز مرزی شرق از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 39 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 15 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 22 درصدی داشته است.
 
در حوضه آبریز قره‌قوم از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 112 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی 60 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 32 درصدی داشته است.
 
خبرگزاری تسنیم

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس