تازه های سایت

پربازدیدها

21. خرداد 1396 - 11:20
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت که روستاهای کاکان، کَریَک و سربیشه به ترتیب از توابع شهرستان‌های بویراحمد، دنا و گچساران به عنوان پایلوت توسعه صنایع دستی استان در راستای اجرای طرح ضربتی اشتغالزایی در این حوزه تعیین شده‌اند.

به گزارش سفیردنا محمود باقری روز شنبه در نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد با جمعی از فعالان، هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی این استان در یاسوج به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، اظهار داشت: بر همین اساس امکانات و زیرساخت‌های لازم در این سه روستا به‌منظور تولید و عرضه روز افزون انواع محصولات صنایع دستی فراهم شده و در هر کدام از روستاها نیز مرکز ترویج صنایع دستی ایجاد می‌شود.

وی افزود که در این سه روستا بازارچه و غرفه‌های عرضه صنایع دستی راه اندازی می‌شود و آموزش‌های «مقدماتی» و «به بافی» برای کیفی بخشی انواع محصولات صنایع دستی نیز به هنرمندان آنها ارائه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: 20 تا 26 خرداد سال جاری به نام هفته صنایع دستی نام‌گذاری شده و شعار آن نیز «هنر اشتغال‌زا، هویت زا و ارز آور» است.

باقری با اشاره به ظرفیت چشمگیر حوزه صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در ایجاد اشتغال و ارز آوری، عنوان کرد: میزان اعطای تسهیلات بانکی به هنرمندان و فعالان صنایع دستی استان تا سال 1391 تنها 700 میلیون ریال بود در حالی که این میزان تا اواخر سال گذشته به 50 میلیارد ریال رسید.

وی ابراز داشت: کارگاه‌های تولید صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از هفت مورد سال 1392 به 57 مورد تا پایان سال 1395 افزایش یافت و سعی می‌شود تا اواخر سال جاری به 100 مورد برسد و کارگاه‌های استان نیز در حال درجه بندی بر اساس کیفیت تولید هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت که هفت هزار هنرمند صنایع دستی تا پایان سال گذشته در استان شناسایی شد و تا اواخر سال جاری نیز باید چهار هزار هنرمند دیگر شناسایی شود که تاکنون 2 هزار نفر از آنها شناسایی شده است.

باقری اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد الگوسازی و نمونه سازی انواع صنایع دستی استان به‌ویژه در زمینه محصولات «داری» از جمله گلیم با هدف برندسازی است.

وی افزود که تمبر یادبود و کتابچه فعالان حوزه صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در حال تهیه بوده و فیلم مستند صنایع دستی استان نیز سال گذشته در راستای کمک به معرفی هر چه بیشتر این محصولات به مردم دیگر نقاط کشور تولید شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: یکی از کمبودهای مهم حوزه صنایع دستی این استان نبود بازارچه‌های صنایع دستی بوده و تاکنون نیز رایزنی‌ها و مکاتباتی با شهرداری شهرهای مختلف استان انجام شده است.

باقری عنوان کرد که ساخت و راه اندازی این بازارچه‌ها علاوه بر ایجاد انگیزه هر چه بیشتر بین فعالان، هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد سبب معرفی و عرضه بهتر انواع محصولات صنایع دستی استان می‌شود.
وی ابراز داشت: این بازارچه‌ها باید در مرکز شهرهای کهگیلویه و بویراحمد و خیابان‌های اصلی و پرتردد استان ایجاد و راه اندازی شود تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.

وی گفت که یکی از خلأهای مهم حوزه صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد نبود کارگاه‌های رنگرزی و تولید مواد اولیه بوده که سال گذشته 2 مورد در روستای کاکان بویراحمد و شهر دوگنبدان ایجاد و تجهیز شد.

ایرنا

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی