تازه های سایت

پربازدیدها

10. آذر 1396 - 10:25
دریاچه ی کوه گل که نگین منطقه ی کوه گل است در ارتفاعات دامنه ی نزدیک به قله کوه گل دنا و در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بیژن» به جلوه گری ادامه می دهد .

به گزارش سفیر دنا،چشمتان را ببندید، خود را در تنگه‌ای میان قله‌های پوشیده از برف تصور کنید، خورشید گرمایش را بدون وقفه بر محیط اطراف می‌تاباند. در وسط این تنگه دریاچه‌ای کوچک و زیبا وجود دارد؛ اطراف این دریاچه را گیاهان کوهی متنوع و بسیار معطری فرا گرفته است، صدای پرندگان، قورباغه‌ها با صدای وزش نسیم ملایم به گوش می‌رسد، آری این کوه گل است با دریاچه زیبایش در میان قله های 4هزار متری دنای سرافراز.

پس از گذر از جاده ها و رسیدن به شهر سی سخت باید مسیری را پیاده طی کرد تا به دریاچه ای زیبایی به نام کوه گل که گویشی ترکی دارد رسید.

 دریاچه ی کوه گل که نگین منطقه ی کوه گل است در ارتفاعات دامنه ی نزدیک به قله کوه گل دنا و در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بیژن» به جلوه گری ادامه می دهد.

تنگه کوه گل امروز بعد از بارش اولین برف های پاییزی چنین فضایی را فراهم آورده‌ که در کمتر جایی نمی‌توان مشابه آن را پیدا کرد.

 دریاچه‌ی کوه گل و محیط زیبای اطراف آن بدون اغراق بهشتی زمینی را برای هر انسان طبیعت دوستی تداعی می‌کند، دریایچه زیبا و رویایی در میان قله هایی که به بهشت کوهنوردان وآلپ ایران مهشوراست و باعث شده که همه ساله طبیعت دوستان زیادی از ان دیدن کنند.

کوه گل بخشی از طبیعت منطقه‌ی کوهستانی دنا است که در نزدیکی شهر زیبای سی سخت قرار دارد، در این ناحیه دریاچه‌های گوناگونی وجود دارد و دریاچه کوه گل دریاچه‌ ای فصلی بوده و دراواخر زمستان تا اوایل بهار ب اثر بارش باران و ذوب شدن برف‌هایی که بر ارتفاعات دنا جای خوش کرده‌اند پر از آب می‌شوند و تا اواخر تابستان تقریبا خشک می‌شوند.

دریاچه‌ی کوه یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی دنا به شمار می رود که به آن نگین زیبای دنا را گذاشته اند، این دریاچه با مساحتی حدود نیم هکتار و عمقی برابر ۱۵ متر، باعث پدید آمدن طبیعت و اکوسیستم جذابی در اطراف خود شده است.

تابستان که از راه برسد ، تجمع پرندگان مهاجری همچون مرغابی و اردک کله سبز، لک لک، حواصیل، درنا، خروس کولی و چنگر ، همراه با پرندگان بومی در کنار دریاچه منظره ای را پدید می آورد که چشم از دیدنش سیر نمی شود.
در فصل بهار و تابستان  عطر خوش گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان در اطراف دریاچه به مشام می رسد.

 

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس