تازه های سایت

11. دى 1396 - 10:01
بقعه متبرکه امامزاده سيد محمد(ع) در فاصله دو كيلومتری شهر باستانی و متروكه كوخدان دنا، در دامنه كوهی در شهر افسانه‌ای سی‌سخت مركز شهرستان دنا واقع شده است.

به گزارش سفیر دنا؛شهرسی سخت که به عنوان مرکز شهرستان دنا از آن یاد می شود ،شهری کوهستانی و زیبا در دامنه های سرد و کوهستانی دنای استوار است که تا مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد،یاسوج 30کیلومتر فاصله داشته و همه ساله مأمن مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

وقتی پا به زیبایی دنا می گذاری ،خیره به جنگل های بلواط ، کیکم وحشی و چنار این منطقه می شویک ه نام سی سخت در دل کوههای سر به فلک کشیده دنا از زیبایی های این سفر افزون می کند.بی‌شک اینجا نقاش زبردستی فراتر از تمام بهشت‌ها ایستاده و نگارنگری کرده تا دل و دیده هر بیننده‌ای را به حیرت وا دارد.

هوای مطبوع و خنک کوهستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید آبسالی منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است.

اما به غیر از زیبایی های وصف ناپذیر این منطقه، این دیار مهمان ی گرانقدر از ثلاله اهل بلیت دارد که هر ساله مامن دلدادگان اهل بیت است.

شهرستان دنا امروز نوادگان زیادی از اهل بین را امروز مهمان خود می بنید که می توان به، زیاتگاه بی بی رشیده، بی بی خاتونیین، امامزاده ابراهیم عسکر و میراسحاق(ع) محمد و حتی امامزاده محمود طیار اشاره کرد.

بقعه امامزاده سيد محمد(ع) در فاصله دو كيلومتری شهر باستانی و متروكه كوخدان، در دامنه كوهی در شهر افسانه‌ای سی سخت مركز شهرستان كه دنا برتارك سفيد و پربرف آن قله چهار هزار متری آلپ ايران (دنا) می‌درخشد، واقع شده است.


رودخانه پل كلو در جنوب شرقی آبادی روان و كوه‌های دينار، كنج گاهی، زنگوئی در شمال شرقی و غربی آن قرار دارد. در كتاب فرهنگ جغرافيايی آبادی‌های كشور ذكر نام امامزاده مزبور چنين آمده است؛ دو مسجد و زيارتگاهی بنام امامزاده محمد(ع) در شهر سی سخت است، كتاب فرهنگنامه ديگری هم اين امامزاده را به نام سيد محمد در منطقه بويراحمد سردسير نام می‌برد.


از بنای اوليه امامزاده هيچ‌گونه عنصر متقن و مدركی در دست نيست، گويند عمارت قديمی آن در ابعاد شش در چهار متر بصورت خشت و گل احداث شده كه برفراز آن گنبدی كوتاه استوار گشته بود.
به نقل از كتاب دائرة‌المعارف شجره آل رسول جلد سوم نوشته سيد علی موسوی‌نژاد سوق، در مورد اين بقعه متبركه چنين آمده است: آگاهان محلی نقل كرده‌اند‌: بخش عمده‌ای از منازل و تكايای مناطق پادنا و گچسار و اكثر قراء و قصاب اين بلاد در زمين لرزه سال‌های 1239 و 1269 هجری ــ قمری ويران شده است؛ اما آنچه كه بنظر می‌رسد، سال‌ها عمارت امامزاده بعد از تخريب، خاكبرداری و بازسازی نشده و بر حسب ظاهر پيرامون قصبه كنونی كوخدان هنوز آثار پی و شالوده بناهای گچی قديم و هم چنين تارپودی از قبور گذشتگان در مجاور بقعه متبركه امامزاده مشهود است.

به نقل از مردم بومی منطقه،بعد از زمين لرزه ويرانگر، تعدادی از محليان منطقه را ترك كرده‌اند، اما، اجداد مردم این دیار همچنان منطقه را رها نكردند و همچنان ييلاق و قشلاق را ادامه داده‌اند، لذا هنگام كوچ ساليانه عمده وسايل و ابراز خود را در كنارپير(امامزاده سيد محمد)به امانت می‌سپردند تاازگزنددزدان و رهگذران درامان بماند.

 
اين بنا در سال 1375 هجری ــ شمسی توسط اداره‌كل اوقاف و امور خيريه استان و مشاركت مردم سی سخت و متولیان در پلانی در ابعاد بزگتر با رعايت اصول فنی و مهندسی تجديد بنا شد، شجره طيبه این امامزاده جلیل القدر به استناد اقوال معمرين محلی و اعتقادات منطقه‌ای و اسناد موجود از نوادگان امام سجاد‌(ع) است.

انتهای پیام/ر

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس