تازه های سایت

12. دى 1396 - 10:24
بارش باران در اولین روزهای زمستان باعث شده که تن رنجور دنا امروز از این بارانها خوشحال شود و عروس قد کشیده زاگرس در انتظار سفید پوش شدنش در زمستان باشد.

به گزارش سفیر دنا؛نام باران را که می شنوی، ناخوادگاه وجودت آرامشی خاص می گیرد و در این فکر فرو می روی که سالی پر برکت و روزگاری خوش در انتظار دنا نشنیانی است که که در فصل زراعت به دنبال کسب روزی حلال هستند.

امروز تن خسته ورنجور دنا همانند گذشته رنگ زیبای باران و سفیدی برف را به خود ندیده و حتی در دی ماه که روزگار سفید پوش شدن عروس زاگرس نامبرده می شود، انچنان که باید و شاید قله های دنا سفید پوش نیستند.

چند سالی است که خشکسالیهای پی در پی و کم بارش شدن نزولات الهی در سرزمین دنا، رنگ بویی تازه ندارد و کشاورزان و مردم از خشک شدن چشمه های خروشان دنا باخبرند، خشکشسالی که باعث شده که چشمه های چند هزار ساله این دیار بخشکند و زیبایی های دنا یکی پس از دیگری رنگ غم بغل بگیرند.

اما امروز خبرهای خوشی به گوش دنا نشینان رسید وآن هم بارش باران در اولین ماه از فصل زمستانی بود که در زمانهای قدیم شُرشُر بارانش همچون دم اسب در این دیدار بر همه عیان می شد.

امروز اولین بارش باران زمستانی در سرزمین برف و دنا را همه شاهد بودند، اما نه بارانی که همچون دم اسب بر این دیار ببارد بلکه نم نم بارانی که تن رنجور دنا را تا حدودی سیراب کرد و همه را خوشحال که دنا هم از باران زمستان سیراب بی نصیب نمانده است.

بارش اولین  باران زمستانی در سال 96 با ورود سامانه سرد و ناپایدار از جنوب غربی واردآسمان استان و باعث ریزش نزولات الهی در شهرهای گرمسیری و حتی شهرهای کوهستانی کهگیلویه وبویراحمد شده و طبق نظر کارشناسان هواشناسی این سامانه پایدار تا اویل روز چهارشنبه در جو استان یکه تازی خواهد کرد.

شهر سی سخت مرکزشهرستان دنا که به سرزمین برف و افتاب  مشهور است ،امروز روحی تازه با بارش این باران های زیبای طراوات گونه به خود گرفته است.

پس از مدتها،صدای رعد و برق باران های استوایی سکوت دشت ها و کوههای سر به فلک کشیده دنا را شکشت و نم نم باران در اولین روزهای دی ماه پس از چندین ماه چشم انتظاری بر لب تشنه سی سخت، دوباره باریدن گرفت.

شهر سی سخت به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوههای دنا و همچنین ارتفاع 1870 متری از سطح دریا، برخوردار از میزان بارندگی مطلوبی در طول سال است اما به دلیل کم بارش بودن در چند سال اخیر به دلیل تغییرات جوی شبه قاره ای ، چند سالی است که دیگر دنا نشنیان شاهد آن غرش های زیبای ابرهای باران زا در این دیار نیستند و از خداوند کائنات طلب باران دارند.

انتهای پیام/ر

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس