تازه های سایت

پربازدیدها

12. بهمن 1396 - 10:38
با حضور پر شور مردم و مسئولان دنا نشین صورتن گرفت
وقتی همه آمدند/ رژه خودرویی و موتوری به مناسبت 12بهمن ماه در سی سخت+تصاویر
به مناسبت فرا رسیدن 12بهمن ماه و اولین روز دهه فجر مراسم نمادین رژه خودوریی به مناسبت ورود تاریخی امام راحل به وطن در شهر سی سخت برگزار شد.

به گزارش سفیر دنا؛ آیت الله سید روح الله موسوی خمینی، رهبر مبارزات انقلابی در زمان رژیم ستم شاهی پهلوی و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، چهره‌ای کاریزماتیک در عرصه ی سیاسی و محبوب‌تربن روحانی و مرجع تقلید برای آحاد جامعه ایران به حساب می آمد.

در 12 بهمن 57 مقدمات ورود امام خمینی(ره) به وطن، پس از 15 سال دوری و تبعید در حالی انجام می شد که محمد رضا پهلوی در 27 دی ماه از کشور فرار کرده بود.امام خمینی (ره) شرط کرده بودند که تا خروج شاه از ایران به وطن باز نمی گردند.تنها مهره ی بازمانده از سیاست های شاه ،شاپور بختیار بود که تمام تلاشش را برای جلوگیری از بازگشت امام(ره) انجام می داد. او به همراهان امام خمینی اعلام می کرد که چند هفته بازگشت را به تعویق بیاندازند و در اصل هدفش از خریدن این زمان قوی کردن دولت متبوعش‌ و آرام نمودن فضا به نفع خود بود.

اولین قرار پرواز امام خمینی به ایران در تاریخ ششم بهمن اعلام شده بود؛ اما از دوم بهمن با رژه گارد شاهنشاهی در خیابان ها و بستن فرودگاه ها توسط بختیار عملا بازگشت امام(ره) به تعویق افتاد.

در اسناد انقلاب آمده است که بختیار در باره ی بازگشت حضرت امام خمینی(ره) به ایران گفته بود"گفتند که آیت الله می آید. گفتم آمدن ایشان اشکالی ندارد اما من برای ایشان طیاره نمی فرستم و برای اینکه اطمینان بیشتری پیدا کنم فرودگاه را بستم.

سر انجام با تظاهرات مردم مخالف پهلوی و مشتاق برای حضور امام(ره) در کشور و اجاره ی کامل یک فروند هواپیمای 747 شرکت هواپیمایی فرانسه (ایرفرانس) به همراه خدمه توسط خیرین، در حالی که شایعه حمله به هواپیمای امام خمینی قوت گرفته بود و کارتر به کمک بختیار آمده بود، سفر ایشان از نوفلوشاتو به ایران آغاز شد.

در خاطرات همراهان بنیانگزار انقلاب آمده است که تا آخرین لحظه فرود در فرودگاه مهرآباد ترس ربودن و یا انهدام هواپیما با آن ها بوده است ،این در حالی است که حضرت امام در آرامش و آسودگی خیال سفر کردند.

حضور میلیونی مردم مشتاق در فرودگاه و خیابان های اصلی بی سابقه ترین استقبال تاریخ کشور را رقم زد.در حالی که هوا زمستانی و سرد بود، مردم از شب قبل برای استقبال از بینیان گذار انقلاب به فرودگاه مهرآباد آماده بودند. سرانجام در روز 12 بهمن ماه سال 1357،در ساعت 9:27 دقیقه صبح سید روح الله موسوی خمینی وارد ایران شد.این تاریخ و ساعتی است که هر ساله توسط مردم و مسئولان وقت جشن گرفته می شود.

امام خمینی پس از سخنرانی در فرودگاه و پاسخ به ابراز احساسات مردم به سمت قطعه 17 بهشت زهرا حرکت کردند و در میان مقبره شهدای انقلاب اسلامی ایران و مردم استقبال کننده سخنرانی تاریخی خود را ایراد کردند.

سخن معروف حضرت امام(ره)در آن روز ، "من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم" پشتیبان اتفاقات بعدی آن سال و انتخاب جمهوری اسلامی ایران توسط مردم و به رهبری ایشان بود.

خطیب جمعه مرکز شهرستان دنا در مراسم نمادین 12بهمن ماه حضور تاریخی امام راحل به وطن گفت: جمهوری اسلامی ایران خونبهای شهیدان است ، حکومتی است که  به رهبری پیر فرزانه انقلاب امام راحل به سرانجام رسید و انقلاب مستضعفان شد.

حجت الاسلام ناصر مصباح نژاد ابراز کرد: امروز این نظام، نظامی قدرتمند در جهان بوده که  توانسته هیمنه شرق وغرب و دسیسه های دشمنان را در نطفه خفه کند.

وی با بیان اینکه دشمن امروز به دنبال تفرقه ،فتنه و دو دستیی در انقلاب است، ابراز کرد: امروز گرگ ها بیدارند و می خواهند به آرمانهای و ارزشهای امام راحل و انقلاب اسلامی صدمه وارد کنند پس باید مواظب بود و جلوبی این توطئه ها را گرفت.

خطیب جمعه مرکز شهرستان دنا با تبریک فرا رسیدن چهارمین دهه انقلاب اسلامی گفت: در ادیان الهی آمده است که این انقلاب به وقوع خواهد پیوست و ام القرای جهان اسلام خواهد شد پس باید قدر این نعمت بزرگ را دانست.

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس