تازه های سایت

پربازدیدها

14. بهمن 1396 - 11:52
سرما و یخبندان های شدید در سی سخت و در ایام زمستان باعث شده روزهای سرد زمستان قندیل های یخی در کوشه و کنار این شهر جلوه های زیبایی را برای شهروندان و مسافران به بار آورد.

به گزارش سفیر دنا؛در دامنه کوه دنا بلندترین کوه از رشته کوه زاگرس منطقه ای گردشگری قرار دارد، منطقه ای که شاید نام آن کمتر بر سر زبان ها آمده باشد اما بی شک طبیعت بکر آن آنجا را به پایتخت طبیعت ایران بدل کرده است.

اینجا می توان دشت، جنگل، کوه های پر برف و چشمه های آب را کنار انبوهی از لاله های واژگون یکجا با هم به تماشا نشست. نام این منطقه بکر سی سخت است که در فاصله 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج واقع شده و از اصلی ترین مناطق گردشگری این منطقه به شمار می رود.

سی سخت دارای پیشینه تاریخی بسیار قدیمی است و سابقه سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام برمی گردد.

وجه تسمیه سی سخت را این گونه بیان می کنند: در زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه ۳۰ تن از پهلوانان خود از جمله بیژن از راه تل خسرو که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری یاسوج واقع شده به یکی از روستاهای فعلی سی سخت به نام کوخدان که در قدیم به کومه دان مشهور بوده، می رسند، شب را در آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی سخت، کیخسرو از یارانش جدا شده و یاران کیخسرو در گردنه ۴۰۰۰ متری دچار برف و سرما گردیده و بر اثر برف و سرما و کولاک از بین رفته اند، به همین دلیل این گردنه را به یاد بیژن پهلوان نامی لشکر کیخسرو،سی سخت نامیدند، یعنی جایی که سی مرد سخت از سرما و کولاک برف از دنیا رفته اند.

از طرفی آثار سفالی تمدن های قدیمی در حفاری های این شهر به وفور یافت شده است، گورهای انسانی با قدمت ۳۰۰۰سال قبل از میلاد در این شهر کشف گردیده. در تل اسپید آثاری از هزاره اول تا دوره ساسانی و تا دوره صفوی شناسایی شده و این تپه در آثار تاریخ ملی به ثبت رسیده است. همچنین تل قلات که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده دارای آثاری از دوران سلجوقی تا قاجاریه است.

اقلیم سی‌سخت تحت تأثیر کوهستان دنا سردسیری است و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان پوشیده از برف ‌است و همین امر موجب پرآبی منطقهٔ سی‌سخت شده است؛ جویبارها و چشمه‌سارهای دائمی از مناطق برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می‌سازد. شهر سی سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است.

به غیر از این وجه تسمیه سی سخت دارای طبیعی کوهستانی و شگرف بوده به گونه که بارش های برف در این منطقه در روزگاران نچندان دور به چندین متر نیز می رسیده است.

همسایگی این شهر زیبا در پهنای دنا باعث شده که زمستانی سرد همراه با بوران های شدید در این منطقه همیشه وجود داشته و به بهشت کوهنوردان لقب بگیرد.

از طرف دیگر سرما و یخبندان های شدید در این شهر در ایام زمستان باعث شده که در روزهای سرد زمستان قندیل های یخی در کوشه و کنار این شهر جلوه هابی زیبایی را برای شهروندان و مسافران به بار آورد.

هرچند که در سالهای اخیر برف زیادی بر قله های دنا نباریده است، اما همه این کوه باصلابت در جنوب غربی فلات را ایران همه با پوشیدن جامه سفید برف می شناسند و امید است در روزهای باقی مانده از زمستان این کوههای سفید پوش جامه سفید خود را بر تن کنند.

 

انتهای پیام/ر

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس