تازه های سایت

پربازدیدها

28. بهمن 1396 - 22:01
شهردار سی سخت به قطع درخت چنار در منطقه بید خونی شهر برف وافتاب واکنش نشان داد.

به گزارش سفیر دنا،زمانی یکی از ورودی‌های شهرسی سخت مرکز شهرستان دنا،آراسته به درختان زیبایی از جمله چنار و بلوط بود که در پهنای این شهر زیبا و افسانه ای گسترانده شده بود.

چنار، که یکی از نماد های سرزمین کهن دنا به شمار می رفت و در کنار بلوطهای کهنسال، هرکدام در فراخور زمان داستانها را برای مردمان این دیار سروده اند و هرکدام به نحوی با آنان داستانهایی می سرایند، اندک اندک با وسعت یافتن شهر نشینی در پهنای دنا، به طریقی بر زمین افتاده و نامی از آنان در دیار دیار باقی نمانده است.

چند روی که داستان ادامه دار قطع یک درخت در شهر سی سخت، آن هم برای توسعه شهری باعث جرحیه دار کردن احساسات عده ای شد ، که ناگفته و نشنیده بر طبل انتقاد از مسئولین شهری پرداخته و همسو با برخی معترضین از مجموعه شهری شهر سی سخت لب به اعتراض گشوده اند.

همین مسئله و انتقادات بر این شد تا در گفتکو با شهردار سی سخت از دلایل و قطع این درخت جویا و علت قطع این چنار در منطقه بید خونی شهر برف وآفتاب را از وی بپرسیم.

محمد حسینی شهردار سی سخت در گفتگو با خبرنگار ما در واکنش به اعتراض مردم شهرستان دنا در پی قطع این درخت در میدان و منطقع بید خونی شهر سی سخت گفت:یکی از دلایل قطع این درخت سهولت در امر تعریض بلوار مربوطه و همچنین تعریض خیابانهای این قسمت از شهر بود که با هماهنگی راهنمایی و رانندگی و همچنین اعضای شورای شهر صورت گرفته است.

از عواقب و اعتراضات مطلع بودیم

وی با بیان اینکه این منطقه در شهر سی سخت یکی از پر خطرترین مناطق برای رانندگی بود و قطع این درخت می تواند از این خطرات جلوگیری کند، تصریح کرد:قبل از قطع این درخت، همه اعضا و حتی کسانی که دستور قطع این درخت چنار را داده بودند به واکنش های بعد از ان مطلع بودند،اما برای توسعه شهری نباید به احساسات تکیه کرد.

شهردار سی سخت با بیان این نهاد نسبت به این اعتراضات بی اطلاع نبوده است، بیان کرد: محل مورد نظر یکی از پر ترددترین نقطه های شهر سی سخت بوده که در فصل های تابستان که سیر مسافران در این شهر زیاد می شود، تردد خودرو در آن بیشتر بوده و گاهاً شاهد تصادف های کوچک و بزرگ را در آن بوده ایم.

انتقادها را با  جان و دل می پذیریم اما توهین را نه

محمدی حسینی با بیان اینکه در این مدد توهین و حتی افتراهای زیای نسبت به شهرداری سی سخت صورت گفت:ما منکر نقد و انتقاد نیستیم، اما بر علیه کسانی که به صورت علنی به شهرداری و شورای این شهر اهانت کرده اند، موضع خواهیم گرفت و از دستگاه قضاء این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وی در واکنش به سخنان و اظهار نظرهای برخی از فعالان مجازی مبنی به کهنسال بودن این درخت ،گفت: ما درشهر سی سخت درختانی با قدمت بالاتری نسبت به این چنار داریم و حتی بر حسب اطلاعات باید بگوییم سن این درخت 50تا 60بوده که برخی آن را سیصد سال قلمداد کرده اند.

برای توسعه شهری نباید احساسی رفتار کنیم

شهردار سی سخت با اشاره به اینکه یکی از دلایل قطع این درخت توسعه مدار شهری و جلوگیری از هرگونه تصادف در این محدوده از شهر بوده، تصریح کرد: ما به دنبال تخریب محیط زیست و طبیعت شهر سی سخت نیستیم بلکه به دنبال فضا سازی زیبا و منحصر به فردی برای این شهر خواهیم بود.

محمد حسینی با اشاره به این که  قطع این درخت از روی بی تدبیری نیست، بلکه جهت جلوگیری از وقوع ده ها حادثه ناگوار بوده که نباید به آن با دید احساسی نگاه کرد، افزود: تمامی مطالعات لازم برای احداث این طرح صورت گرفته و قطع این درخت بر اساس ترسیم نقشه های شهری است.

وی به تعریض بلوار مذکور در شمال شهر سی سخت اشاره کرد و گفت:دربلوار مذکور بر اساس نقشه های ترسیم شده دو لاین رفت و یک لاین برگشت و همچنین نصب چراغ راهنمایی رانندگی، سرعت گیر نیز برنامه ریزی شده تا از بروز هر گونه حادثه ای در سرعت های بالا جلوگیری کنیم.

شهردار شهر سی سخت با اشاره به اینکه نباید به اینگونه موضوعات با دید احساسی نگاه کنیم، ابراز داشت: به عنوان مثال در فلان جاده و فلان نقطه از استان و شهرستان نیز جهت عملیات های توسعه ایی شاهد قطع درختان زیادی از جمله بلوطهای دنا هستیم ولی شاهد اینگونه برخوردها نبوده ایم  و این زیبنده مردم سی سخت نیست که برای این اقدام صورت گرفته که تنها جهت توسعه شهر بوده نه چیز دیگری، اینگونه رفتار تندی را انجام دهند.

محمد حسینی با بیان اینکه تمامی نقد ها و واکنش های مردمی در این خصوص را می پذیرم و هزینه آن را متحمل می شوم،ابراز کرد:شهرداری سی سخت در جهت توسعه شهر یا نقطه ای از شهر لازم که لازم باشد اقدامی صورت بگیرد تا امکانات رفاهی برای مردم فراهم شود، از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وی در ادامه در واکنش به سخنان برخی در مورد این موضوع گفت: مردم شهر سی سخت از فرهنگ بالایی برخودار هستند و نباید باید دید احساسی در رابطه با قطع یک درخت که مزاحمت های زیادی برای یک تقطه از شهر داشته و باعث تصادفات زیادی شده اینگونه رفتاری را داشته باشند.

شهردار سی سخت ادامه داد: شهرداری از همه نقد ها و اظهارها نظرهای مردم استقبال می کند و حاضر است در همه موضوعات شبهات را برطرف کند.

محمد حسینی در واکنش به انتشار برخی اخبار از سوی رسانه ها نیز گفت: رسانه ها به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسولان نباید زود قضاوت کنند و باید زودتر از همه دلایل یک موضوع را بدانند و در این زمینه ها روشنگری کنند.

اما امروز قصه درخت چنار در سرزمین دنا نباید صرف این باشد که محیط زیست سرزمین کهن زاگرس با قطع این درخت از بین می رود، بلکه  باید در برابر موضوعاتی که طبیعت منحصر به فرد دنا را نشانه گرفته اند، صف ارایی کنیم.

امروزمردم سرزمین زاگرس و دنا باید بدانند که چه کسانی محیط زیست و حیات وحش دنا را نشانه گرفته اند و حتی با طمع و ولع خود دست به زمین خواری در قسمت های زیبای دنا می زنند،و باید بدانند که قطع یک درخت، قطع یک نسل نیس ، بلکه می توان از قطع همین دذخت ،درختان دیگری را به ثمر نشاند.

آنچه که امروز باید به عنوان یک حافظ محیط زیست دانست این است که دنا، در معرض نابودی ماشین های زمین خوار و حتی زمین خوارانی است که با چکمه های پولادین خود، طبیعت زیبای دنا را نشانه گرفته و آن را زیر سلطه خود برده و قطع یک درخت چند ساله را نباید قطع نیمی ازسرزمین دنا نامید، هرچند که هر درختی که می افتد ناله ای سر می دهد، اما نباید توسعه شهری را فدای برخی احسات منطقه ای کرد.

انتهای پیام/ر

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس