تازه های سایت

15. آذر 1397 - 15:02
صدرالحسینی: نباید فراموش کنیم که مبنای فکری کشورهای اروپای غربی و بالاخص کشور فرانسه بر اساس لیبرالیسم استوار شده است و اعتراضات اخیر موجب شده است که فرانسه بیش از ۷۰ درصد از گردشگران خود را از دست دهد.

به گزار پایگاه خبری تحلیلی سفیردنا؛ سیدرضا صدرالحسینی کارشناس ارشد مسائل سیاسی در خصوص اعتراضات مردمی پیش آمده در فرانسه به سفیردنا گفت: در روند تحولات کشورهای غربی و بالاخص کشورهای اروپایی چند نکته مورد توجه است، طی دو دهه گذشته اعتراضات انجام شده به نظام حاکم بر کشورهای اروپایی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

 

 

وی گفت: یکی از مهمترین دلایل افزایش اعتراضات بسیار خشمگینانه مردم بر علیه نظام حاکم، فاصله طبقاتی است بر اساس مبنای فکری این کشورها ایجاد شده، نباید فراموش کنیم که مبنای فکری کشورهای اروپای غربی و بالاخص کشور فرانسه بر اساس لیبرالیسم استوار شده است.

 

 

صدرالحسینی افزود: لیبرالیسم مبنای فاصله طبقاتی و فشار اقشار ثروتمند به اقشار کم درآمد و سطح پایین جامعه بوده و جزو موضوعات و مسائلی است که در مبنای فکری آنها وجود دارد، بدین معنا لیبرالیسم به مسئله عدالت توجه ندارد و به مسئله کم کردن فاصله طبقاتی اعتقاد ندارد، علیرغم که در درون لیبرالیسم موضوعاتی مانند خدمات اجتماعی، بیمه عمومی، حقوق کارگران و زحمتکشان وجود دارد.

 

 

کارشناس مسائی سیاسی به بیان اینکه به طور مطلق مسئله عدالت و کم کردن فاصله طبقاتی در لیبرالیسم وجود ندارد گفت: در حقیقت لیبرالیسم بسیار بیرحمانه برخورد می کند به گونه ای که فضای کاری و فضای جامعه کارگری را به گونه‌ای فراهم می کند که هر کس بتواند با افزایش فشار کاری به اقشار پایین جامعه به ثروت های هنگفت دست پیدا کند.

 

 

صدرالحسینی عنوان کرد: در شرایطی داریم در خصوص وضعیت کنونی یه فرانسه صحبت میکنیم که فرانسه به عنوان مهد دموکراسی معروف هستند اما در دو دهه گذشته و بالاخص در دهه اخیر همراهی نظامهای سیاسی فرانسه با لیبرالیسم آمریکایی بسیار پر شدت شده تا جایی که در دهه های گذشته کشور فرانسه به عنوان کشور مستقل از سیاست‌های آمریکا شناخته می شد، اما در یک دهه اخیر این همراهی به شکلی شده که امروز در مجامع علمی کشورهای اروپای غربی بالاخص در دانشگاه های معتبر فرانسه اعتراضی در بین نخبگان پدید آمده و اعلام می‌شود که سیاست‌های فرانسه در خصوص موضوعات بین المللی کاملا با سیاست‌های سلطه گرانه آمریکا هم همراه است.

 

 

وی افزود: حتی در مسئله ناتو اختلافاتی بین فرانسه و امریکا وجود داشت که هنوز اختلافات موجود است، اما در مسائل مختلف همراهی سیاستمداران یک دهه گذشته با سیاست‌های آمریکا کاملا مشهود است و به نظر می‌رسد اعترافی که در طول یک دهه گذشته در فرانسه دیده می‌شود به دلیل فشار بسیار زیادی است که قشر پردرآمد فرانسه که به گفته معترضین در اغتشاشات اخیر یک درصد از سرمایه داران فرانسوی حق و حقوق ۹۹ درصد از مردم کشور را چپاول می‌کنند، به وجود آمده است.

 

صدرالحسینی گفت: فراموش نمی کنیم در یک دهه گذشته این اعتراضات همراه با خشونت دومین بار است که بوجود می آید در مرحله اول هم اقدامات بسیار سرکوب گرایانه پلیس فرانسه بر علیه رنگین‌پوستان مشاهده می کنیم، در طول ایام یک دهه گذشته اعتراضات پس از سرکوب اعتراضات گفته شده به سمت اعتراضات کارگری سیاسی و رسانه‌ای رفته است، اما در هفته های اخیر مشاهده می‌کنیم به دلیل عدم پاسخگویی به اعتراضات مسالمت آمیز، مردم و بالاخص مردم مستضعف و فقیر کشور به خیابان ها آمدند و با اعتراضات شدید خود نسبت به اقدامات سرکوبگرانه سرمایه‌داران با موجی از خشونت و آتش از جانب پلیس روبرو شده است.

 

 

وی افزود: در این ایام تعدادی کشته و بیش از صدها نفر دستگیر شده اند، در حال حاضر مشاهده می کنیم که این شرایط در اروپا به وجود آمده و این اتفاقات در وضعیت و شرایطی است که موج اعتراض به سرمایه داری و بزرگ سرمایه داران در بخش‌های دیگر هم مشاهده میشود، از جمله اعتراضات بزرگ و میلیونی که گاهی اوقات در دهع ها شهر از شهرهای اروپایی بر علیه جهانی سازی صورت می‌گیرد.

صدالحسینی افزود: بنابراین به نظر می رسد که بنیستی که برای تفکر لیبرالیسم به وجود آمده به صورت های گوناگون خود را در کشورهای مختلف اروپایی نشان می دهد.

 

وی گفت: عدم توجه به طبقات زیرین جامعه، عدم توجه به عدالت، عدم توجه به قوانین انسانی در اروپا به اوج خود رسیده است، که علت این تظاهرات همین نکات بوده است و در مقابل این اعتراضات و تظاهرات پلیس فرانسه با بدترین شکل ممکن و بدون در نظر گرفتن حقوق اولیه معترضین به صورت بسیار بسیار خشونت آمیز برخورد می کند که نمونه های آن امروز در بخش‌هایی از رسانه های بین الملل کاملاً مشهود است.

 

این کارشناس سیاسی افزود: در این بین استفاده از سلاح استفاده از گازهای اشک‌آور و گازهای خردل، استفاده از گاز فلفل و استفاده از گلوله های پلاستیکی، استفاده از باتوم و استفاده از اسب برای پراکنده کردن مردم و استفاده از آب داغ پرفشار توسط ماشین های آتش نشانی از موضوعاتی است که در سرکوب کردن مردم کاملاً مشهود است.

 

صدالحسینی گفت: به نظر می‌رسد تظاهرکنندگان هم نسبت به این موضوعات آمادگی های نسبی را پیدا کرده اند و باوجود اعلام آمادگی معترضین برای گفتگو، هنوز این اتفاق توسط دولت فرانسه افتاده است هفته دوم این اعتراضات هم پشت سر گذاشته شد.

 

وی عنوان کرد: این نکته را باید مورد توجه قرار داد که مهد آرامش و گردشگری در اروپا که پاریس است و پیرامون برج ایفل و خیابان شانزلیزه در هفته های اخیر بسیار بسیار پر آشوب بوده تا حدی که بر اساس آمار رسمی کشور فرانسه بیش از ۷۰ درصد از گردشگران خود را از دست داده است.

 

صدالحسینی گفت: : با توجه به اینکه سعی می‌شود رسانه‌ها خیلی به این موضوع نپردازند و مسائل حاشیه ای را اصل قرار بدهند اما بخش‌های اصلی اعتراضات مردمی که به خشونت هم گرایش پیدا کرده امروز در فضای مجازی و رسانه ای دنیا مطرح است و قطعاً و یقیناً جمهوری اسلامی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی باید واکنش های مناسبی را از خودش نشان دهد و فعالانه نسبت به این موضوع اقدام بکند.

 

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود افزود: فراموش نمی‌کنیم که در اعتراضاتی که در دو دهه گذشته در جمهوری اسلامی بنا به دلایلی به وجود آمده است مثلاً در سال ۷۸ و سال ۸۸ فرانسه جزء کشورهایی بود که به مداخله در امور داخلی ایران و حمایت از فتنه گران پرداخته است و مسائل جمهوری اسلامی را در رسانه‌های خود برجسته می‌کرد و حتی اعلام رسمی مقامات وقت فرانسه در خصوص حمایت از فتنه گران دخالت آشکاری را در امور داخلی انجام می‌داد.

 

صدرالحسینی عنوان کرد: ما توقع نداریم که دستگاه دیپلماسی کشور نسبت به این اعتراضات دخالتی بکند اما توقع می‌رود که در شرایط کنونی اعتراضات مردمی در فرانسه مورد توجه دستگاه دیپلماسی قرار می‌گیرد و در گفتگوهای  مختلفی که در برجام اروپایی با اروپاییان داریم این موضوع مورد توجه تیم گفتگو کننده قرار بگیرد و دستگاه دیپلماسی نسبت به این مسایل بی تفاوت نباشد البته این انتظار است که مسائل دیپلماتیک و بین المللی نیز در این رابطه رعایت شود.

 

انتهای پیام/

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس