تازه های سایت

24. دى 1397 - 17:20
ملک حسینی گفت: در حوزه جرائم بین اشخاص باید بیان کرد که متاسفانه هنوز استفاده صحیح از ابزار فضای مجازی را به درستی فرا نگرفته ایم، این فضا نیاز به آموزش دارد و باید مدیریت شود چراکه فضای حاکم بر آن یک فضای ولنگار و بی قید و بند است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیر دنا، دادستان شهرستان دنا در خصوص اهمیت فضای مجازی و بایدها و نبایدهای آن به سفیردنا گفت: اولین نکته که در خصوص فضای مجازی می توان گفت این است که در واقع فضای مجازی یک اصطلاح است ولی از فضای حقیقی نیز حقیقی تر است، این فضا بخش بزرگی از زندگی ما انسان ها را دربرگرفته، امروزه اگر نگاهی به بازار تلفن همراه و وسایل ارتباطی بیاندازیم مشاهده می‌کنیم که تلفن‌های همراه، تبلت ها و رایانه ها روز به روز به وسایل کوچک تر و با حجم کمتر و همچنین با افزایش سطح ذخیره سازی اطلاعات  تبدیل شده‌اند و بخش اعظمی از زندگی ما را در برگرفته است.

 

 

سیدعلی ملک حسینی عنوان کرد: این فضای مجازی آثار و برکاتی دارد و از مزایای آن می‌توان به افزایش سرعت انتشار اطلاعات و اخبار و آگاه‌ سازی از اقصی نقاط ایران و جهان و خدمات رسانی هایی مثل خدمات دولت الکترونیک و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی، اشاره کرد.

 

 

ملک حسینی افزود: موضوع اصلی ما در خصوص فضای مجازی، آسیب شناسی و آثار آن در حوزه های مختلف است، این فضا تاثیر بسزایی در روابط اجتماعی افراد دارد و می توان ولنگاری هایی را به وجود آورد که تاثیر گذار بر روابط خانوادگی افراد است.

 

 

وی گفت: متأسفانه مشاهده می‌شود تاثیرگذاری افراد و روابط اجتماعی بین زن و شوهر متاثر از فضای مجازی بوده و گاهاً مشاهده می‌شود که حتی به خاطر ولنگاری دراین فضا کار آنها به تلاق کشیده شده است.

 

 

دادستان شهرستان دنا گفت: وظیفه نهادهای فرهنگی جامعه واکاوی اثرات مخرب فضای مجازی و ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه است، در یک بررسی اولیه مشاهده شده است که روابط ناسالم در فضای مجازی بر روابط زناشویی زوجین نیز تاثیر گذاشته است و منجر به وقوع طلاق میشود.

 

 

وی گفت: در حوزه جرایم بین اشخاص باید بیان کرد که متاسفانه هنوز استفاده صحیح از ابزار فضای مجازی را به درستی فرا نگرفته ایم، این فضا نیاز به آموزش دارد و باید مدیریت شود چراکه فضای حاکم بر آن یک فضای ولنگار و بی قید و بند است.

 

 

ملک حسینی عنوان کرد: نظارت بر شبکه های اجتماعی در تمام نظام های دنیا پذیرفته شده است آنجایی که با امنیت ملی یک کشور در تضاد باشد، امروز شاهد هستیم که هر اغتشاشی و  که در کشور رخ می دهد بستر آن شبکه های اجتماعی است، این موضوع در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد و حتی در برخی از کشورها کلیه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده است، ما در کشور ایران از نرم افزار ها و شبکه های اجتماعی بومی با ظرفیت بسیار خوب و مشابه با نمونه های خارجی برخوردار هستیم و نیازمند آن است که دولت از آن حمایت کنند.

 

 

وی افزود: برخی از مسئولان امنیت و اطلاعات کشور را در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند در در صورتی که در هیچ کشور هیچ مسئول آگاهی اطلاعات مهم کشور خود را در فضای بدونن نظارت و بدون قید و بند شبکه‌های اجتماعی منتشر نمی‌کند، روزانه شاهد آن هستیم که در برخی از شبکه های اجتماعی اطلاعات خصوصی افراد و خانواده‌ها به تاراج می‌رود.

 

 

ملک حسینی عنوان کرد: برخی از پرونده‌های موجود در قوه قضاییه و دادگستری های مختلف مربوط به اسرار خانواده و تصاویر شخصی بوده که به خیال خود در یک فضای دوستانه منتشر کرده‌اند ولی  سر از یک فضای بی قید و بند و بدون حد و حصر فضای مجازی در می آورد.

 

 

وی همچنین گفت: فضای مجازی روز به روز در حال تحول و گستردگی است و در این خصوص نیاز است که قوانین و جرم انگاری نیز در کشور بروز شود،  ما خیلی موافق با جرم انگاری نیستیم ولی باید ضمانت اجراها به روز و با تغییر فضای مجازی تغییر کند.

 

 

ملک حسینی با بیان اینکه خانواده‌ها نقش اساسی و اولیه در جلوگیری از بروز ولنگاری ها در فضای مجازی را داند گفت: پدر و مادری که وقت زیادی را در فضای مجازی می گذراند نمی توانند فرزندان خود را به خوبی آموزش دهند و مانع از حضور بیش از حدا آنها در فضای مجازی شود.

 

 

وی گفت: آموزش و پرورش و دانشگاه ها نقش بسزایی در افزایش آگاهی ها و آموزش های لازم در خصوص مضرات فضای اجتماعی دارند. متاسفانه امروزه هرگونه آموزش و مقیدسازی در خصوص برخی رفتارهای اجتماعی را دخالت در دانشگاه تلقی می‌کنند.

 

 

وی با اشاره به اینکه جرایم مربوط به فضای مجازی و اینستاگرام به جد پیگیری می شود گفت: برای شناسایی مجرمین باید دسترسی به سرور ها داشته باشیم و وقتی که این سرورها در کشورهای متخاصم و معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در حال فعالیت هستند شناسایی مجر سخت می شود ولی پرونده هایی که مربوط به افشای اطلاعات شخصی و خانوادگی باشد در اولویت پیگیری قرار دارد.

 

 

دادستان شهرستان دنا عنوان کرد: مهمترین رکن در این فضا بومی‌سازی کردن آن است و اگر بومی سازی شود خلاء ها و نقاط آسیب بیشتر قابل مشاهده است و برخورد و کشف جرم در آن راحت‌تر است ولی وقتی که از فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی خارجی استفاده می کنیم با مشکلات روزانه ای مواجه هستیم، کشورهای پیشرفته دنیا این موضوع را درک کرده اند و در استفاده از شبکه ی اجتماعی از بومی سازی به شدت استقبال می کنند.

 

 

ملک حسینی با تاکید بر حضور نیروهای انقلابی در این فضا گفت: فضای مجازی اکنون به یک فضای حقیقی در زندگی مبدل شده است و نمی‌شود آن را انکار کرد به همین خاطر حضور جوانان انقلابی و افراد بصیر در آن می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و همانگونه که می‌دانید اگر در واقعیت مخاطب صد نفر باشد، در فضای مجازی آن مخاطبان می تواند به هزار و چندین هزار تبدیل شود، اکثریت مردم در این فضا حضور دارد و می‌توان با یک فرهنگ سازی مناسب و آموزش صحیح استفاده از آن، از این فضا بهترین بهره را برد چرا که از حجم مخاطب بیشتر وتأثیرگذاری بالاتری برخوردار است.

انتهای پیام/د

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس