تازه های سایت

5. آذر 1395 - 20:54
این اسم موجب تعصبات قومی و قبیله ای در استان است زیرا از یک طرف بویر احمدی ها خود را صاحب تاریخ استان می‌دانند و از طرفی کهگیلویه ایها خود را تاریخ ساز استان می‌دانند.

به گزارش سفیر دنا ،ابوطالب ناصری سی سخت - با احترامی که برای همه ی  هم استانی های عزیز و نظراتشان قائلم به دلایل زیر باید نام استان با یک راهکار صحیح حتی اگر شده در کنار انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به همه پرسی گذاشته شود تا با یک اسم مختصر و خوش آهنگ که فراتر از چهارچوب ایلی و طایفه گری و دارای برند جهانی باشد تغییر نماید.

در این چند روز که بحث تغییر نام استان مثل چند سال قبل شدت گرفته جای این سوال است چرا هر چند سالی یکبار باید اعتراض خفه شده مردم عزیز استان نسبت به نام استان از همه ی اقشار خصوصاً فرهیختگان و روشنفکران و دانشجویان و صاحبان قلم فریاد زده شود؟؟؟ همه مردم و مسئولین عزیز می دانند این استان در طول تاریخ مکتوبش به نام های گوناگون مانند انشان، قباد خره یا کوه قباد،پیر احمد،کهکیلویه و بهبهان، گیلویه و در دهه ۱۳۵۰ به نام کهگیلویه و بویراحمد نامگذاری شد. اینکه عده ای معدود از هم استانی های گرامی بگویند شرافت ما و هویت ما به اسم استان بند است صرفاً به خاطر رواج تعصب‌های قبیله گری می باشد و از احساسات مردم سوء استفاده کردن است .زیرا تاریخ اسم  کهگیلویه و بویر احمد در این استان به ۷۰ سال نمی رسد وانگهی مگر شرافت و هویت انسان به اسم استان است که حدود ۷۰ سال قدمت دارد؟ اسمی که اکثر مردم و فرهیختگان از آن ناراضی و بارها فریاد اعتراض شان بلند شده. مگر اسم استان ما غیر از دو طایفه به بقیه ی طوایف استان اشاره دارد ؟؟ پس کسانی که هویت و شرف انسان را در اسم استان جستجو می‌کنند، هیچ فکر کرده اند که در این استان طوایف زیادی سکنی دارند و اسم استان به آنها اشاره ندارد؟؟ پس به قول این عزیزان هویت و شرافت انسان های بقیه ی طوایف چی؟؟

مردم عزیز و غیور سوق، لنده، بهمئی، گچساران،باشت ، دنا و زیلایی مگر در اسم استان آمده اند؟ آیا این عزیزان نباید در اسمی که رویکرد طایفه گرایی دارد سهمی داشته باشند؟ لازم به ذکر است خیلی از مردم و فرهیختگان و دانشجویان شهرستان کهگیلویه و شهرستان بویراحمد به همراه و همصدا با بقیه ی طوایف استان خواهان تغییر اسم استان هستند زیرا علاوه بر عیوبی که در بالا به آنها اشاره شد دارای عیوب و اشکالات به شرح زیر می‌باشد:

۱-اسم کهگیلویه و بویر احمد اسمی است که به خاطر داشتن واج لری مختص لهجه ی بویراحمدی تلفظش برای دیگران مشکل و ناممکن است. آیا تاکنون رئیس جمهوری یا وزیری یا مسئولی از پایتخت یا مردم بقیه استان‌ها توانسته اسم  استان ما را صحیح تلفظ کنند.

۲-این اسم نگارشش مشکل می باشد.

۳ – همانگونه که شرح داده شد عدم جامعیت و کامل بودن در تعریف همه طوایف شهرستان های استان

۴- نامأنوس بودن و دور از ذهن بودن اسم کهگیلویه و بویر احمد برای مسئولین کشوری و مردم دیگر استان‌ها، لذا دید مثبت نسبت به این اسم در ذهن شنونده و خواننده درست نمی کند.

۵- طولانی بودن اسم استان که سالهاست همه شاهدیم که هم به خاطر اشغال فضای زیاد در کاغذ و هم زمان نوشتن با یک دهن کجی به این اسم، همه آن را ک – ب  می‌نویسند.

۶-این اسم همواره موجب تعصبات قومی و قبیله ای در استان است زیرا از یک طرف بویر احمدی ها خود را صاحب تاریخ استان می‌دانند و درطرف دیگر کهگیلویه ایها خود را تاریخ ساز استان می‌دانند. و گاه این اسم زمینه ی حقیر دانستن بقیه ی طوایف استان که اسمی از آنها در نام استان گنجانده نشده به وجود می آورد. لذا انتخاب اسمی بدون اشاره به طایفه یا قبیله  خاصی در دراز مدت این نگرش تبعیض‌آمیز و مردود طایفه گرایی و قبیله گرایی را در استان از بین می‌برد.

۷- بارها مشاهده شده در مکاتبات اداری و ارسال مرسولات پستی از تهران برای استان ما به آدرس سنندج یا چهار محال بختیاری ارسال می‌شود لذا انتخاب یک اسم مختصر و خوش آهنگ که دارای برند جهانی و شهرت کشوری باشد مثل زاگرس،پارسیان و دنا قطعاً به شناخت این خطه از کشور  کمک شایانی می‌نماید.

۸-اسم کهگیلویه و بویراحمد تداعی کننده نظام فئودالی و جنگ ، ناامنی و خون و تفنگ و درگیری طایفه ای می باشد که اقتضا می کند که اسمی بر روی استان چهار فصل و زیبایمان بگذاریم که تداعی کننده شاخص‌های خوب جغرافیایی و صداقت و پاکی مردم عزیز استان باشد.

در پایان از شورای فرهنگ عمومی شهرستان دنا علی الخصوص امام جمعه محترم سی سخت به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دنا و شوراهای اسلامی شهر سی سخت و پاتاوه  و شوراهای بخش و روستایی شهرستان دنا می‌خواهیم جهت همراهی با شورای محترم فرهنگ عمومی استان گام اساسی برای همیشه در تغییر نام استان و انتخاب اسمی مختصر و خوش آهنگ و دارای برند جهانی که باعث همگرایی و اتحاد همه طوایف شهرستان های استان گردد بردارند.

انتهای پیام

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه‌ها

من نویسنده رو نمیشناسم اما دارن درست ميگن وبدون تعصب متن رو نوشتن
متاسفانه درحالی که عده ای ازمدیران ومسولان استانی برای پوشاندن ضعفهاوناکارآمدی وناتوانیهای خوددرانجام حداقل وظائف خودومهمترازآن تخلفات وسوءاستفاده های متعددازمقام وموقعیت چون استخدامهای گروهی فامیلی وانتصابهای مبتنی برقوم وقبیله وفامیل گرائی وهم عدم تحقق وعده های رئیس جمهوردرسفربه استان وعدم تخصیص بودجه هاواعتبارات وعده داده شده آنهم ماهها بعدازسفرروحانی که بازهم ناتوانی وضعف شدیدمسولان استان درپیگیری وجذب این اعتبارات ازمهمترین دلایل آن است درپی ایجادمسائل حاشیه ای وبحران ساز وهزینه سازبرای انحراف افکاروتوجهات مردم وممانعت ازشکلگیری مطالبه گری عمومی ازمسولان برآمده اندواین مباحث تغییرنام هم ازجمله همین ترفندهاست که متاسفانه مردم وخاصه رسانه هاباپرداختن به چنین بحث غیرضروری بدان دامن زده وبجای پیگیری ومطالبه گری واقعی ومبتنی برنیازهاوخواستهای اصلی ومهمترچون بیکاری وتخلفات وفسادهاوامثالهم خودراسرگرم هیچ کرده اندوبرسرمسئله ای دست چندم شلوغش کرده اند
درودبرآقای ناصری نظراکثریت مردم شریف استان مردمی که صاحب نظر هستند وبرای این استان ازمال وجان سرمایه گذاشتند ولی مو قع تغییر نام استان حتی نمی تونندنظر خودشان رااعلام کنند چون نمی توانیم نظر دیگران رابامنطق بپذیریم مثل اینکه بعضی هااستان رااختصاص به خودشان می دانندحرف ازبرنوو تفنگ می زنند جنگ که نیست چطور نظرخودتان ارزش داردپس نظردیگران هم قابل احترام می باشد استان متعلق به همه این مرزبوم می باشد بیاییدتااحترام به نظر همه بگذاریم نه بابرنو وتفنگ بلکه بابزرگ منشی وقلم
حتی هم استانی ها ولر زبا ن هاهم اکثرا توانایی بیان ان را ندارند وبه اشتباه ان بیان می کنند.
باسلام تعصب که منشا در جهالت دارد و نشانه نادانی طرف یا قوم یا طایفه ای میباشد دراین استان بیداد میکند خدایا این قوم را از تعصب برهان تا جهالت جایش را به دانش دهند کمی تفکر نشان از ضرورت تغییر نام استان را ضروری و مهم جلوه میدهد متاسفانه در این نبرد مردم عام در مقابل گروهی که سالها قبل از انقلاب خون این ملت را در شیشه کرده و جان و مال و نوامیس مردم از وجود ننگشان ودر امان نبود شکست خورد و این خوانین بودند که بجای اینکه مرحم ددرهای مردم باشند در آن سالها خود تیغ دوسر برنده بودند و مردم را به تاراج میبرند اکنون عده از نوادگان بازمانده از همان افکار پلید جان گرفته اند و تعیین تکلیف برای حکومت و دولت میکنند و مثل موریانه رخنه در دستگاهها ی دولتی کرده و جدیدا در تصمیمات مهی تاثیر گذار شده اند که نه درک آن را دارند نه سواد ان
اتفا قا اسم خوبی هست ما خیلی مشکلات دیگری داریم بهتره اولویت بندی بشه تورم.بیکاری .فقر .خودکشی .اعتیادو غیره...........تغییر نام مشکلات ما را حل نمی کند.
آره یکم صبر کن اگه این هزاره این مشکلات رو برطرف نکردن شاید هزاره ی بعدی حلش کردن.
چرا نمي گيد تداعي كننده هشت سال دفاع مقدس هست تداعي كننده ياد شهدايي است كه وقتي از شون سوال ميشد از كجا آمده ايد ميفرمودند ما ازكهگيلويه وبويراحمد آماده ايم اينها يادتون رفته آقا يون حضرت آقاي ملك حسيني سكاندار اصلي اين استان تكليف رامشخص كردند خواهش ميكنيم دوستان ديگه مطلبي دراين باب ننويسند باعث تفرقه ودشمني احاد ملت اين استان شده واقعا موقعيت مناسبي براي مطرح كردن نيست انشالله هروقت همه به يك نتيجه قاطع رسيدند به اين هم ميشه رسيد
هر نفر یک رای.رای من و تو برابر
اگر هم اسمش عوض بشه میشه این : زاگرس ( کهگیلویه و بویراحمد سابق) همینو میخاین ؟ اسم ای استان عوض بشو نیست ک نیست بریت سیستونه بچینیت دیر وابیه خخخخخخخ
اقای ناصری شما علاوه بر ترس از کلمه فئو دال از اسامی دیگری مثل توتنده و دلی و تامرادی هم می ترسید برو تاریخ کهگیلویه و بویراحمد رابیشتر مطالعه بفر مایید شما شاید در جنگ گجستان بودید کهگیلویه وبویراحمدیعنی رشادتها و دلاوریها شهادتها مهمانو ازیها وصداقتها نه ان افکار و منفی بافیهای شما
جناب قلعه مرکزی سی سخت ترس در قاموس و کلمات و منش کسانی است در دایره واژگانی خود تهی از منطق و درک و فهم و شعور و علم و سواد هستند . انسانی که با منطق و فهم درست و به مدد اندیشه و تفکر پا به رزمگاه تقابل دیدگاهها می رود هیچ وقت از نتیجه و اثر و عاقبت آن هراسی ندارد . چنین فردی است که می داند و یاد گرفته است : ای برادر تو همان اندیشه ای ...مابقی پوست و استخوان و ریشه ای ... چنین فردی با چنین اندیشه ای می داند که(( ان الحیات عقیده و الجهاد )) که همانا زندگی عقیده است و در راه آن جهاد . عاقبت اندیشی گرچه اصل و اساس زندگی اجتماعی است اما آنجایی که صحبت از رشد و تعالی انسان ها به میان می آید ، زنده بودن و نفس کشیدن و دیدن و شنیدن از افرادی که حتی خود مصداق واقعی ترس محسوب می شوند و جرات و جسات آن را ندارند که با نام واقعی خود سخن بگویند بس حقارت آور و زشت و زنندست ....ترس در قاموس کسانی است که برای این آب و خاک کشته ندادند و برای لحظه ای زیستن تن به هر خفت و خاری دادند نه جد جناب آقای ابوطالب ناصری (فرهادی) که در سال 1305 برای حفظ و حرمت نام و طایفه سی سخت شجاعانه در حسن آباد در جنگ به مشتی حرامخوار حرام زاده به شهادت رسید . جناب شجاع الدله قلعه مرکزی از تبار ایشان شهیدان علی قربان فرهادی است و شهید شهروز پاکباز که شجاعانه پای ایمان و اعتقاد خود به امام و انقلاب و اسلام ماندند تا جان ناقابل خود را فارغ از ترس و زلت تقدیم عزت ایران اسلامی نمودند پس در این تبار و تش و طایفه ترس بی معنی ترین ، مزخرف ترین کلمه ایست که شنیده می شود. اگر صحبت از رشادت می شود و قدمت و تاریخ حماسه های کهن گذشته شاید قدمت هیچ قومی در سی سخت و قلعه مرکزی شما به قدمت فرهادی ها نمی رسد و کسی که خواهر زاده طایفه رئیس است بی شک عقبه ای استوار و سترگ در سر دارد... اما صحبت آخر جناب قلعه مرکزی سی سخت : این چه استدلال سبک و بی پایه ایست که شما به کار می برید که استان ک . ب معنای رشادت و فلان و فلان است. به واقع این جنگ ها و تبدیل استان شدن نشانگر یاغی گری و قتل و غارت است. در پشت کدام حماسه جاوید و عزتمند قایم شده ایم و به آن افتخار می کنیم . برادر کشی ، قتل و غارت و تجاوز. جناب گرانقدر استان ما تکه های بریده شده از استان هایی امثال خوزستان و اصفهان و فارس می باشد که هر کدام مهد تمدن و فرهنگ بوده اند. پیشینیانی که شما می گویید جز چند نقطه خاص و فرهیخته و متمدن پیشه ای جز راهزنی نداشتند و در کوههای این دیار ماوا گرفته بودند و از بس مخل نظم و امنیت و تجارت بودند برای نظارت و کنترل آنان از طرف دولت مرکزی بنا را بر تشکیل استان و شهر شدن نهادند . ضرورت این استقلال برپایه مواردی غیر از رشادت و دلاوری و ...بوده است. احساس می شود آنچه ایجاب می کند شما تاریخ استان و اتفاقات را مطالعه فرمائید تا پخته تر و آگاهانه تر قلم بزنید و اندیشه کنید و محترمانه از طوایف و خانواده های محترم دلی و توتنده صحبت کنید...مگه شما در چه موقعیتی هستید که اینطور بی پروا کسانی که با طایفه سی سخت پیوند های نسبی و سببی دارند و با آنان ازدواج کرده ایم و کرده اند موجوداتی ترس آور و مخوف نام برده اید. به تعبیر حافظ بزرگ :ای ... عرصه سیمرغ نه جولانگه توست... عرض خود میبری و زحمت ما میداری شما مطمئین باشید که با تغییر هیچ اسمی هویت آن قوم و تبار عوض نمی شود. تاریخ سرشار از اسم هایی است که گاه از آن به زشتی یاد می شود یا به نیکی .
جواب شما در بویر نیوز در مقاله و نقد جناب اقای کی عطا طاهری را مطالعه فرمائیدوثانیا ان تاریخ که شما می گویید تا به حال نه بنده و نه دیگران نه دیده ایم و نشنیده ایم وفقط می دانیم وهمه مردم استان کهگیلویه و بویر احمد و حتی کشور می گویند مرحوم ملا قباد نیک اقبال سی سختی بنیان گذار سی سخت وتاریخ سی سخت می باشد
اینها که می فرمایند ک ب یعنی رشادتها و..این حرفا حرفهای بی مغزی است که فقط در استان آنهم نه در همه استان بلکه بیشتر در بویراحمد و کهگیلویه طرفدار دارد و اگر چند کیلیومتر از استان خارج شوید میبینید که این تاریخ جزخیالی بیش نیست که نمونه آن ذهنیتی است که مردم سمیرم از استان ما در ذهن از گذشته به یاد دارندوچه مشکلاتی با خارج شدن از استان و زندگی در سایر استانها متوجه این نگاه بی تفاوت گونه و ناشناخته بودن در برابر استان می شوید.وکسانی که دربرابر تغییرات مشکلات بیکاری و اعتیاد و غیره رامطرح میکنند بدانند که انتظار معجزه هیچوقت نداشته باشند بلکه تغییرات باید کم کم از همین مسائل به نظر شما بی اهمیت شروع شود وآرام آرام به سوی پیشرفت و زندگی مدرن و فرهنگی غنی حرکت کنیم .لطفا در مسیر تغییرات سنگ پرانی نکنید . با تشکر
احسنت بر نظرتان اقای ناصری،ولی نمیدانم چرا شماقلم به دستها نمیروید برای زنی که بین راه به دلیل نبود جاده مناسب در رسیدن به بهداری روی دوش مردان روستا بابچه داخل شکمش فوت میکند را قلم بزنید؟چرا نمیروید جای خواب پیرمرد وپیرزنی راقلم بزنید که با گاو وگوسفندانش یکیست؟.جمع کنید سیاسی بازیهایتان را.دیگر مردم به اخر خط فشار رسیدن وشما دم از اسم میزنید؟.سانفرانسیسکو به خاطر اسمش پیشرفت نکرد؟.اگر اسم استان را بگذارید لندن به نظرتان پیشرفت میکند؟خیر.فقط امثال شماها برای منحرف کردن مردم از بیتدبیری دولت وعدم کفایت مسئولین به نون ونوایی میرسید.التماس تفکر
صبح زاگرس