تازه های سایت

پربازدیدها

4. ارديبهشت 1396 - 11:19
جنبه سياسي انتخابات هم فوايد و هم مضراتي دارد كه البته مضرات آن بيشتر از فوايد است، اصلي‌ترين فايده شركت فعال سياسيون در انتخابات شوراها، افزايش مشاركت مردم بوده است.

با توجه به سن اندك نهاد شوراها در كشور تاكنون سياسي‌بودن انتخابات تاحدودي باعث توجه مردم برای حضور پاي صندوق‌ها براي انتخاب نامزد مورد نظر شده است ولی در سیسخت و شهرهای کوچک دلایلی افزون بر این امر شده است.

 

 مسئله اين است كه سياسي‌كاري‌ها و رابطه ها در ادامه  يعني پس از انتخابات باعث بروز مشكلاتي هم براي شوراها، شهر و هم مردم شده است ،تاكيد بر سياست و وابستگی های فامیلی باعث شد كه اساسا به امر تخصص به عنوان يك نياز جدي شوراها و اعضاي آن براي مديريت شهر توجه نشود وکسانی انتخاب شوند که از قدرت تکلم در بیان مشکلات و  توانایی در ارتباط با مسئولین استانی و کشوری برخوردار نیستند.

 

 از سوي ديگر سياسي بودن برخي از اعضاي شوراي شهر باعث مي‌شده تا در رابطه شورا با مسئولان دولتي مشكلاتي ايجاد شود، وجود اين مشكلات شايد طبيعي باشد، اما مسئله اين است كه دود اين رقابت‌ها و بازي‌هاي سياسي به چشم شهر و مردم مي‌رود.

 

 در برخي موارد رقابت‌هاي سياسي باعث شده كه طرح‌هاي عمراني و خدماتي نيز به دليل تفاوت منافع و نظرات به محاق رفته و آنچه سود شهر و مردم در آن بوده است، ناديده گرفته شود.

 

باتوجه به تجربه‌اي كه شوراهاي اسلامي درچند دوره گذشته به دست آورده اند و با جمع‌بندي همه شكست‌ها و توفيقات اين نهاد در دوره‌هاي گذشته، مي‌توان گفت كه يك نياز اساسي شوراهاي آتی، تخصص گرايي و دورشدن از سياست و رابطه های فامیلی است.

 

البته منظور از دور شدن از سياست اين نيست كه اعضاي شوراها بايد از مسائل اساسي كشور غافل شوند بلكه آنان بايد از بازي‌هاي سياسي و دسته‌بندي‌هاي رايج در اين باره دوري گزينند.

 

 اما پيش از اعضاي شوراها، اساسا اين راي‌دهندگان هستند كه بايد چنين رويه‌اي را در پيش گرفته و به تخصص‌ها و توانایی اشخاص در ارتباط با دیگران توجه كنند تا به علاقه‌هاي سياسي و رابطه های فامیلی .

 

داشتن شهري توسعه يافته و رفع كمبودها با حرف‌ها و تلاش‌هاي سياسي و خویشاوندی راه به جايي نمي‌برد، راه‌يافتگان به شوراها بيش از آنكه خود را نماينده احزاب و نماينده‌هاي سياسي خویشاوندان بدانند، بايد خود را نماينده همه مردم بدانند.

 

در اين صورت است كه حل مشكلات شهر در اولويت قرار مي‌گيرد و نمايندگان شوراها بيش از هر چيز ديگري، به حل مشكلات شهري مي‌انديشند كه راي مردم را گرفته‌اند و براي 4 سال، شرعا و عرفا نماينده‌هاي همشهريان خود براي اداره شهر هستند. درگيرشدن با مسائل سياسي و دیدگاه های متفاوت نه‌تنها باعث به حاشيه‌كشيده‌شدن شوراها مي‌شود، بلكه از توان شهر و شور و شوق آن براي ساختن و پيشروي نيز مي‌كاهد.

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه‌ها

این متن خیلی قشنگ بود..آفرین بر نویسنده اش...
سفیردنای محترم اتفاقا تجربه نشون داده افراد قدر سیاسی در شورا موفق تر بودن. دلیلی که امروز مروم میگن عزت عمادی در شورا قوی بی سی جذب بودجه همو روابط سیاسیش بی. دلیلی که ایگن شورای دوره دوم بهترین عملکرده داشته بخاطر وجود افراد سیاسی قوی همگام با دولت کنونی بی که تونستن نفوذ کنن سی جذب بودجه. البته سیاسی خوبه اما سیاست زده نخوبه.
امروزیکی ازشوراهاکارت استخر بمن داده که رایگان بتونم برم استخر وفقط به ایشون رای بدم ایا واقعا این انصافه که قبلن هم باقران جلومردم گرفتن رای اوردن
صبح زاگرس