تازه های سایت

8. آبان 1396 - 13:27
یکی از القاب معروف که سی سخت را به این اسم نامگذاری کرده اندبرگرفته از افسانه شاهنامه شاهکار بزرگ پارسی گویان است که لر زبانها ارداتی خاص به این کتاب بزرگ دارند.

به گزارش سفیر دنا،هر مسافر و گردشگری که پا به سرزمین چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد گذاشته باشد ، حتماً از زیبایی های وصف ناپذیر شهر سی سخت با زیبایی های وصف ناپذیر کوههای سر به فلک کشیده دنا از قاش مستان گرفته تا سقل آسمانی و حوزه دال آن شنیده و خاطره ها در ذهن خود پروانده است.

آری سی سخت، شهری برگرفته از افاسنه های سی پهلوان شاهنامه اثر فاخر فرودسی پاکزاد، شهر کی خسرو جهان گشا، شهر دلیران و یادگاران ایل از زمانهای حماسه، سی سخت، شهری که همه و همه جای آن برگرفته از طبیعت بکر است و زلال چشمه های خروشانش از چشمه  میشی گرفته تا چشمه یک شویه و دریاچه زیبای کوه گل همه و همه جاذبه هایی است که انسان را غرق در زیبایی های کائنات می کند.

سی سخت که به عنوان مرکز شهرستان دنا از آن یاد می شود،شهری کوهستانی و زیبا در دامنه های سرد و کوهستانی دنای استوار است .

این شهر زیبا را می توان در سالهای آتی مقصد جدیدی برای توریست های جهان و حتی گردشگران داخلی در فلات غربی ایران برای گردشگری شناخت که باید زیر ساختهای آن را دید و به آن توسعه داد.

شهر سی سخت تا مرکز استان کهگیلویه وبویراحمدیاسوج 30کیلومتر فاصله داشته و همه ساله مأمن مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

این شهر زیبا و دلنشین که به آن شهر کیخسرو و افسانه های سی پهلوان شاهنامه می گویند را می توان به قله های زییای زاگرس جنوبی که صخره های بی جان اما استوار را در این منطقه به نظاره گذاشته است نگریست.

 امروز قله های زاگرس از دنا گرفته تا بیژن و سقل آسمانی که بلندترین قله های دیار زاگرس نشین دنا هستند همه به نام پهلوانان فروسی نامگذاری شده اند و به زبان آوردن این نام ها همه را محو افسانه های کهن فروسی می کند.

وقتی پا به زیبایی دنا می گذاری،خیره به جنگل های بلواط ، کیکم وحشی و چنار این منطقه می شوی که نام سی سخت در دل کوههای سر به فلک کشیده دنا از زیبایی های این سفر افزون می کند.

بی‌شک اینجا نقاش زبردستی فراتر از تمام بهشت‌ها ایستاده و نگارنگری کرده تا دل و دیده هر بیننده‌ای را به حیرت وا دارد.

هوای مطبوع و خنک کوهستانی در تابستان و طبیعت زیبای برفگیر و زمستانی با آدم برفی های کودکانه در زمستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید زیبایی های این منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است.

آری سی سخت،شهر پهلوانی به نام شهید گودرزنجفی به دلیل قرار گرفتن در یک گردنه زیبا و سبز حتی در فصل زمستان زیبا است و در این هنگام درختان و کوههای سربه فلک کشیده دنا رخت سفید زمستان بر تن کرده و زیبایی دیگری رابرای شما به یادگار خواهند گذاشت.

یکی از القاب معروف که سی سخت  را به این اسم نامگذاری کرده اندبرگرفته از افسانه شاهنامه شاهکار بزرگ پارسی گویان است که لر زبانها ارداتی خاص به این کتاب بزرگ دارند.


مردم کهگیلویه و بویراحمد علاقه خاصی به شاهنامه دارند و همین عشق و علاقه گذشته این منطقه را به روزگار کیانیان پیوند می‌دهد و باعث سرایش افسانه‌هایی شده که نشان از قدمت باستانی این منطقه  دارد .

سی‌سخت نیز حکایتی شگفتی از آن روزگاران، اسطوره‌ها و حماسه‌ها در سینه نگاه داشته و گوشه‌ای از فرهنگ و تمدن ایران زمین را بازگو می‌کند.

بنا به روایتی کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه سی پهلوان از راه «تل‌خسرو» که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری آن واقع شده، به یکی از روستاهای فعلی سی‌سخت به نام «کوخدان» که در قدیم کومه‌دان مشهور بوده می‌رسند، کیخسرو در گردنه‌ای موسوم به گردنه بیژن از سی پهلوان می‌خواهد تا به دلیل صعب‌العبور و برف گیر بودن منطقه باز گردند اما بیژن، سردار نامدار کیخسرو، همراه با ۲۹ تن از سپاهیان جنگجو از پذیرش این درخواست سرباز می‌زنند .

هنگام طلوع آفتاب سپاهیان در می‌یابند کیخسرو از گردنه عبور کرده و آنها دسته جمعی به دنبال کیخسرو، تصمیم به عبور از گردنه می‌گیرند.

بنا به روایتی کیخسرو وارد غاری در دنا می‌شود، که هم اکنون به غار کیخسرو معروف است اما سی پهلوان در اثر سرما، برف و کولاک در هنگام عبور از گردنه از بین می‌روند و نام سی سخت به خاطر سرسختی ۳۰ سپاهی جنگجوی کیخسرو در نبرد با طبیعت برای این منطقه به یادگار می‌ماند.

هنوز گردنه‌ای که بر فراز بلندی‌های دنا در راه ارتباطی سی سخت با سمیرم(پادنا) قرار دارد به نام گردنه بیژن خوانده می‌شود

سی‌سخت باغ شهری با خانه‌های پوشیده شده در میان انبوهی از درختان، آراسته به مجسمه‌های زیبایی است که گواه این ادعا مجسمه کوثر ، شهداء و مادر است

.

اگر از زیبایی‌های شهر سی سخت چشم برداری،از هر طرف شهر که بیرون بیایی، با جلوه‌ای از هنرمندی نقاش ازلی روبه‌رو خواهد شد.

۸ کیلومتر به طرف شرق سی سخت که حرکت کنی، به منطقه «کوه‌گل» می رسید که زیبایی رخستار طبیعت را بر روی هر رهگذری باز کرده است.

کوه گل که گویش ترکی دارد در شمالی شرقی دنا است و طبیعی شگرف وزیبا با گل های وحشی و دریاچه های متعدد در دامنه ای چهار هزار متر دنا مسافران را به سوی خود جلب می کند و همه ساله مأمن بسیاری از طبیعت دوستان و حتی کوهنوردان ایرانی و حتی جهانی است.

از دیگر جاذبه های این منطقه نیز چشمه میشی با آن اب گوارا و سردش است، چشمه های که سالیان سال است با همان شرشره های زیبایش هنوز در صخره های زیبای دنا می نوازد که  این نام نیز برگرفته از شاهنامه فردوسی است و مثالهایی زیادی شاعر با آوازه ایران زمین کیخسرو نیز برای ان آمده است.

اما از همه مهمتر قرار گرفتن سی سخت در پهنای دنا است که با قله های زیبا و با وقارش همانند، سقل آسمانی، قاش مستان، بیژن و دیگر قله های همیشه بهشت کوهنوران جهان بوده که به آن نیز لقب آلپ ایران را دیده اند.

 از طرف دیگر در غرب این شهر زیبا منطقه زیبای دشتک قرار دارد که همه آن را نقاشی طبیعی از خداوند کانئات می دادند، طبیعتی که با چشم انداز زیبایش در بهار و زمستان همه را به وجه می آورد و دل هر رهگذری را به خود جلب می کند.

این شهر دارای جاذبه های زیبایی دیگری نیز بوده که می تواند به روستاهای اقماری این شهر زیبا از کریک ماسوله جنوب تا امیر آیاد و بیاره و کوخدان اشاره کرد که همه و همه بر زیبایی شهرستان دنا افزوده است وآن را نگین سرسبز زاگرس در قله های بالای سه هزار متر دنا متری دنا معرفی کرده است، آری اینجا سی سخت است ، شهر دیار حماسه و شهری برگرفته از افسانه ها و داستانهای زیبای شاهنامه فردوسی.

 

انتهای پیام/ر

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس