تازه های سایت

پربازدیدها

8. بهمن 1396 - 7:17
چشمه میشی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت قرار داشته و یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را نیزچشمه “بشو” می گویند.

به گزارش سفیر دنا؛بهار و تابستان، پاییز و زمستان همه فصول برای چشمه میشی، این چشمه خروشان درسرزمین دنا و پهناورزاگرس همیشه استوار یکی است ، چشمه ای که قدمتش را به اندازه قدمت فلات ایران می دادند و هر روز بر شراره های زیبایش با آن شرشرده های مثال زدنی در سرزمین برف وافتاب افزوده می شود و هنوز هم سیراب کننده مردمان فلات دنا است.

چشمه میشی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت قرار داشته و یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را  نیزچشمه “بشو” می گویند.

چشمه میشی، ‌چشمه‌ای همیشگی و از مهمترین چشمه‌های منطقه سی‌سخت به شمار می‌رود که در امتداد دره‌ای طولانی با شیب نسبتاً تند، روان است و جویبارهای پرآب و سپیدرنگ آن همچون رشته‌های مروارید زینت‌بخش دره‌ای بوده که آب‌چشمه را به زمین‌های کشاورزی پایین دست آن می‌رساند

این چشمه علاوه بر تأمین آب‌شرب شهر سی‌سخت تأمین کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سی‌سخت و روستاهای پایین دست آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می‌کند.

Image result for ‫چشمه میشی‬‎

سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله 800 متری از محل جوشش نمی‌توان دست را در آن نگه داشت.

 در اسطوره‌ها آمده است که کی خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید که به غار نول معروف است.

 این چشمه  خروشان و زیبا در در دره ای جاری است که اگر کمی چشم بچرخانید و آن سوی دره را نگاه کنید، صخره های سنگی و بلند و زیبای آن وسوسه تان می کند که از آنها بالا بروید. این صخره ها که در زمستان پوشیده از برف هستند، در تابستان فرصت خوبی برای صخره نوردی به شما می دهند.  

چشمه ای به قدمت تاریخ ایران
مردم محلی به چشمه میشی، چشمه بشو هم می گویند، در کتاب های تاریخی بویژه شاهنامه فردوسی هم که جستجو کنید می بینید که منطقه دنا را با نام همین چشمه می شناختند.

چشمه میشی یا "بشو" البته با افسانه های کهن ازسلسله کیانیان ودوره کیخسرو شاه نام آورش گره خورده است."آن گاه که شاه کیخسرو به دستور اهورامزدا در همین مکان می بایست غسل می گرفت و تاج شاهی را به جانشین خود لهراسب می داد و همان شد که چشمه “بشو” نام گرفت.

 امرو که عروس قد کشیده زاگری سفید پوشش شده،چشمه میشی، این نماد شهرستان دنا، هرروز پر اب تر از دیروز است و خوشحال کننده کشاورزان دنا نشین.

دنا این مظهر پاکی و پاک سرشتی، همیشه در زمستان جامه سپید بر تن می کند و گاهی تا پاییز سال بعد تکه ای از این رخت سفید را با خود به یادگار می گذارد.کهنسالان این دیار سپیدی دنا را نشانه ای از بهار و تابستانی پرآب و سالی پر برکت می دانند که کشت کشاورزان و باغ باغداران و دام دامداران فزونی می یابد.

حالا دنا دامن سفیدش را بر کوهها و دامنه های خود پهن کرده تا چشمه ها بجوشند و چشمه میشی پر آب تر از دیروز بتوانند رودهای پل کلو وبشار را بجوشاند و دشتهای تشنه جنوب را سیراب کند.

 

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس